Walentynki

Dnia 14.02.2024 r. w naszej szkole obchodziliśmy Walentynki – wyjątkowy dzień wyrażania sympatii czy przyjaźni. Dzień ten, wpisał się już na stałe w harmonogram szkolnych imprez i uroczystości. Co roku staramy się, aby ten dzień był wyjątkowy. Tradycyjnie zorganizowano pocztę walentynkową.
Uczniowie klas I-III wraz z uczniami klas IV- VIII, którzy chcieli przekazać życzenia swoim sympatiom, kilka dni wcześniej wrzucali własnoręcznie wykonane serduszka i kartki walentynkowe do specjalnie przygotowanej skrzynki. Następnie, dzieci z klas drugich – rozdawały pocztę w czasie zajęć lekcyjnych.
Nie zabrakło też wyrazów sympatii pod adresem dyrekcji szkoły, nauczycieli, wychowawców, pracowników szkoły .Wszyscy odbiorcy byli mile zaskoczeni. Niepowtarzalna atmosfera szkolnych walentynek pozostanie z pewnością na długo w pamięci wszystkich uczniów i pracowników szkoły.

,,Babuniu, Dziadziuniu, w dniu Waszego święta,
życzenia składają Wam wszystkie wnuczęta..."

Kiedyś każdy z nas był dzieckiem i pamięta, jak ważną rolę w naszym życiu odgrywają dziadkowie. Obchodzone 21 stycznia Święto Babci i dzień później Święto Dziadka to symboliczna uroczystość w kalendarzu Szkoły Podstawowej w Koleczkowie. Tak naprawdę każdego dnia w roku, dziadkowie myślą i troszczą się o swoje wnuki. To właśnie oni potrafią cierpliwie wysłuchać zwierzeń i marzeń, które rodzą się w małych główkach dzieci. W tym roku ta niecodzienna uroczystość w naszej szkole odbyła się 22 stycznia 2024r., została przygotowana przez klasy I-III. Goście licznie przybyli w szkolne mury naszej szkoły, gdzie wypatrywały ich podekscytowane i roziskrzone oczy wnucząt. W pięknie udekorowanym holu szkoły, mali artyści z przejęciem prezentowali swoje umiejętności muzyczne. Czcigodni goście ze wzruszeniem włączyli się w wspólny śpiew. W drugiej części uroczystości goście wysłuchali czułych słów kierowanych pod ich adresem, otrzymali laurki i portrety Dziadków wykonane samodzielnie przez ich pociechy. Na zakończenie dziecięcych występów dyrektor szkoły w ciepłych słowach podziękował dzieciom, wychowawcom klas I-III za przygotowany program, pogratulował czcigodnym dziadkom wspaniałych wnucząt. Życzył Seniorom wielu szczęśliwych lat w zdrowiu i pogodzie ducha. Uroczystość zwieńczył słodki poczęstunek, przygotowany przez rodziców, za co oczywiście dziękujemy, podczas którego nie brakowało okazji do rozmów i wspomnień. Aktorzy otrzymali burzę braw, która była jak najbardziej zasłużona. Był to niezwykły dzień nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla ich Babć i Dziadków. Dzień, w którym gościło wiele uśmiechów, wzruszeń i radości... Dlatego też dziękujemy wszystkim Babciom i Dziadkom za ich bezgraniczną miłość, dobroć, ciepło i jeszcze raz życzymy Im dużo, dużo zdrowia oraz długich lat życia.

Wychowawczynie klas I – III

Konkurs na najładniej udekorowane drzwi do sal lekcyjnych.

Rodzice przedstawili następujące wyniki:
1 miejsce - sala nr.11/ klasa 4
2 miejsce - sala nr.6/klasa 2 - sala nr 1/klasa1 - sala nr.5/ klasa 3
3 miejsce - sala nr.10 /klasa 6
4 miejsce- sala nr.12 / klasa 5
Wyróżnienia klasy 7 i 8
Gratulujemy:)

UROCZYSTY APEL- OGŁOSZENIE WYNIKÓW RÓŻNYCH KONKURSÓW

Wszystkim uczniom gratulujemy 🙂

JASEŁKA I WIGILIE KLASOWE

JASEŁKA I KIERMASZ BOŻONARODZENIOWY

Kiermasz świąteczny i Jasełka już za nami. W czwartek 14 grudnia rozpoczęliśmy szkolne obchody Świąt Bożego Narodzenia. Na początek zgromadziliśmy się na holu szkolnym, gdzie uczniowie, przygotowani prze panią katechetkę Marlenę Miotke, wystąpili z przedstawieniem jasełkowym. Po Jasełkach Pani Wicedyrektor Joanna Kudlicka złożyła wszystkim obecnym – rodzicom, dziadkom i dzieciom, życzenia świąteczne, po czym zgromadzeni udali się na kiermasz. Wszyscy włożyli wiele pracy i serca w jego przygotowanie. Rodzice bardzo się zaangażowali z czego ogromnie się cieszymy. Na kiermaszu można było zaopatrzyć się w przeróżne świąteczne dekoracje, upominki… wykonane przez dzieci, rodziców czy tez babcie. Były też różne pyszne domowe ciasta, gofry, fontanna czekoladowa, tosty, paszteciki i barszczyk. Wszystko było takie piękne, że aż szkoda było sprzedawać. Dziękujemy również rodzicom, którzy upiekli pyszne ciasta. Cały dochód zostanie przeznaczony dla naszych dzieci. Podziękowania kierujemy również do osób kupujących, którzy swoją hojnością wsparli Rade Rodziców. Po raz kolejny jesteśmy pod wrażeniem Waszej aktywności podczas zakupów, a także szczodrości i życzliwości dla nas i tego co wspólnie robimy. Składamy najserdeczniejsze podziękowania wszystkim osobom, które w jakikolwiek sposób przyczyniły się do zorganizowania i przeprowadzenia kiermaszu. Szkoda, że nie jesteśmy w stanie wymienić każdego z imienia i nazwiska.
Dziękujemy 
Dyrekcja ZSP Koleczkowo
wraz z wychowawcami klas I - VIII

"Titanic- Historia Nieznana"
spotkanie z Wolontariuszem Maciejem Skrzypczakiem.

Któż z nas nie zna tragicznych losów bohaterów słynnego filmu Jamesa Camerona z tonącego Titanica? Na początku XX wieku Titanic był największym na świecie pływającym hotelem. Po raz pierwszy wypłynął z portu w Southampton w rejs do Nowego Jorku 10 kwietnia 1912 roku. Dokładnie cztery dni później zderzył się z górą lodową i zatonął. Z 2207 osób na pokładzie przeżyło jedynie 712. Od tamtego czasu wrak statku budził ogromne zainteresowanie badaczy. Siedemdziesiąt lat po katastrofie, 1 września 1985 roku, francusko-amerykańska ekspedycja jako pierwsza zaprezentowała film z zatopionego parowca. Ich aktywność stanowiła inspirację dla kolejnych ekspedycji. W ślad za nią ruszyła kolejna przygotowana przez RMS Titanic INC z wyłącznym prawem do eksploracji wraku.
Prelekcję o prawdziwej historii tego statku w naszej szkole przedstawił Maciej Skrzypczak z Wejherowa, wielki pasjonat historii Titanica.W ciągu tego czasu pan Maciej nakreślił uczniom klas I- III historię Titanica, począwszy od budowy statku, po pamiętny rejs. Dzieci słuchały z zainteresowaniem.
Dziękujemy 
Dyrekcja ZSP Koleczkowo
wraz z wychowawcami klas I-III

Warsztaty w klasach I-III

11 grudnia dzieci z klas I - III wzięły udział w świątecznych warsztatach - malowanie kubeczków. Uczniowie z zaangażowaniem przystąpili do pracy.

Mikołajki

Mikołajki 6 grudnia jest od wielu lat dniem, w którym w naszej szkole podtrzymujemy mikołajkową tradycję. Od samego rana chodzili po korytarzach uczniowie ubrani na czerwono, w pięknych mikołajkowych czapkach. Jaka była radość, gdy zawitała do naszej szkoły Pani Dyrektor ze Świętym Mikołajem. Dzieci witały Ją z ogromnym entuzjazmem. Serdecznie dziękujemy Świętemu Mikołajowi za obdarowanie prezentami uczniów naszej szkoły.

Przygotowania klas I-III do kiermaszu świątecznego

Światowy Dzień Pluszowego Misia

23 listopada br. uczniowie klas I-III świętowali Dzień Pluszowego Misia. Każde dziecko przyszło do szkoły ze swoim małym lub dużym przyjacielem – misiem. A każdy był piękny i wyjątkowy. Uroczysty dzień rozpoczął się od przedstawienia przyniesionych pluszaków. Uczniowie poznali historię święta, wykonali prace plastyczne, rozwiązywali quizy, przygotowywali maski o wizerunku misia. Ten dzień był pełen uśmiechu, radości oraz wspólnej zabawy. Mamy nadzieję, że to wielkie misiowe przyjęcie zostanie w naszych wspomnieniach na długi czas.

Wycieczka do Bydgoszczy

5 października odbyła się wycieczka do Bydgoszczy dla klas IV i V. Pomimo tego, że dzieci musiały wstać bardzo wcześnie, wszystkim dopisywał niesamowity humor i podekscytowanie. Po dotarciu na miejsce zostaliśmy podzieleni na dwie grupy. Klasa IV w postaci gry terenowej poznawała historię miasta oraz zwiedzała przepiękną odrestaurowaną starówkę bydgoską, natomiast klasa V udała się w ekscytujący rejs po Brdzie. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Muzeum historii brudu i mydła, gdzie uczniowie wykonali w trakcie warsztatów własne zapachowe przybory toaletowe. Dowiedzieli się również, jak ludzie na przestrzeni wieków dbali o higienę osobistą. Było to fascynujące doświadczenie. Wygłodniali udaliśmy się na wspólny obiad. Ostatnim odwiedzonym przez nas miejscem było Exploseum, gdzie poznaliśmy tajniki przygotowywania roztworów bombowych oraz poznaliśmy smutną historię tego miejsca. Następnie, zmęczeni, ale usatysfakcjonowani udaliśmy się w drogę powrotną do domu.

Wycieczka do Warszawy

Uczniowie klasy 6 i klasy 8 od środy do czwartku, tj. w dniach 15-16 listopada br. przebywali na wycieczce w Warszawie. Wyjazd dofinansowany był z programu pn. "Poznaj Polskę". Uczniowie mieli okazję zwiedzić najciekawsze miejsca w naszej stolicy. 
Relacja ucznia:

Dwudniowa wycieczka do Warszawy rozpoczęła się o 4:50 zbiórką. Wyjazd do Warszawy, nastąpił o godzinie 5:00 rano i w przeciągu 6 godzin z dwoma 20 minutowymi przerwamy bez żadnych problemów dotarliśmy do Warszawy.

Pierwszą atrakcję jaką ujrzeliśmy po dojechaniu do Warszawy, było Centrum Nauki Kopernik. W którym mogliśmy obejrzeć film "Rewolucja Kopernika" Który poświęcony był odkryciom naszego najwybitniejszego astronoma .Później w tym samym centrum, do godziny 14 mieliśmy możliwość zwiedzić wystawę naukową, na której można było zobaczyć wiele interesujących eksperymentów.

Drugim punktem zwiedzania Warszawy, był godzinny spacer po starówce w Warszawie w trakcie którego mieliśmy okazję zobaczyć szereg interesujących eksponatów takich jak: Pomnik małego powstańca, kolumnę Zygmunta czy Zamek Królewski. 

Ostatnią atrakcją jaką zwiedziliśmy tego dnia  był  stadion narodowy, który mieliśmy możliwość dokładnie zwiedzić w ciągu godziny z przewodnikiem, w trakcie zwiedzania mogliśmy zobaczyć m.in murawę, szatnię reprezentacji Polski i centrum prasowe. 

Do Hotelu "Ibis" dotarliśmy około godziny 18. Po zjedzonej obiadokolacji zakończyliśmy ten dzień.

Następny dzień czyli 16 Listopada rozpoczęliśmy o godzinie 7:30 śniadaniem. Później od 8:30 do 9:30 zwiedzaliśmy cmentarz wojskowy na Powązkach, wraz z pasjonującym przewodnikiem. Który był w stanie nas zaciekawić, opowiadając nam historię o pochowanych na cmentarzu powstańcach Warszawskich. 

Około godziny 11:00 rozpoczęliśmy zwiedzanie pięknych Łazienek Królewskich z tym samym panem przewodnikiem. Który szczegółowo opowiadał nam o historii łazienek i  wywołał w ten sposób nielada zainteresowanie. 

Ostatnim punktem wycieczki była podróż  metrem i spacer po starówce w trakcie której mieliśmy możliwość zwiedzić ją po raz drugi. Tym razem nieco bardziej dokładnie. 

Około godziny 15:00 nastąpił wyjazd Autokaru z Warszawy, do Koleczkowa dotarliśmy o godzinie 21:00 Kończąc w ten sposób całą wycieczkę do Warszawy.

Narodowe Święto Niepodległości

Na pamiątkę rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w dniu 11 listopada odbywają się uroczystości. W naszej szkole również odbyła się akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Apel miał przypomnieć ciężkie czasy i wzbudzić w nas refleksje. To Święto sprawia również, że w zabieganym życiu stajemy na chwilkę i wspominamy naszych dziadków i pradziadków walczących o wolność. Dzień ten dla wielu jest lekcją patriotyzmu i historii. Uczestnicząc corocznie w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce. Z okazji 105 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, gościliśmy wyjątkowe osoby: panią Emilię Maćkowiak, która jest współzałożycielką i wieloletnią prezes Stowarzyszenia Gdańska Rodzina Katyńska (od 2011 roku prezes honorowy). Została odznaczona między innymi: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Krzyżem Zasługi. Autorka książki „Prawda, pamięć, pojednanie, Gdańska Rodzina Katyńska (1988–2011). Panel dyskusyjny poprowadziła towarzysząca pani Emilii, jej przyjaciółka a także założycielka Stowarzyszenia Miłośników Pieśni Patriotycznej, pani Urszula Roguska. Tak ważnych gości powitał również Wójt Gminy Szemud pan Ryszard Kalkowski oraz Dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Szemud pani Iwona Piastowska.

Gminny Konkurs Pieśni i Piosenki Patriotycznej
" Razem dla Niepodległej "

W dniu 6 listopada, w Centrum Samorząfowym w Szemudzie odbył się Gminny Konkurs Pieśni i Piosenki Patriotycznej " Razem dla Niepodległej " I tym razem nasza szkoła wzięła w nim udział!
Zdobyliśmy następujące nagrody:
II miejsce w kategorii zespół klasy IV-VI - Chór Essa
III miejsce w kategorii Solista I-III - Magdalena Budniewska
Wyróżnienie w kategorii Przedszkole - Biedronki !!!
Gratulujemy zwycięzcom! 🙂

Tydzień Pamięci

W związku z tym , że szkoła przystąpiła do akcji MEN "Szkoła pamięta". klasa II odwiedziła i zapaliła świece przy obelisku ku czci Partyzantów Kaszubskich.

Projekcja filmu

Dnia 24 października odbyła się projekcja filmu w technologii 360⁰ dla uczniów klas I-VIII " O wędrówce Ziemi dookoła Słońca, o zmieniających się porach roku i zmianach klimatu"

Ślubowanie klasy pierwszej

20 października 2023 roku odbyła się w naszej szkole uroczystość pasowania na ucznia. Pierwszoklasiści zostali włączeni do grona uczniów naszej szkoły. Przed publicznością dzieci zaprezentowały część artystyczną pod okiem wychowawcy pierwszej klasy pani Anny Gzella. Po złożeniu przyrzeczenia 21 pierwszoklasistów zostało pasowanych na uczniów wielkim ołówkiem przez Wicedyrektor szkoły. Najmłodsi otrzymali również pamiątkowe dyplomy i upominki oraz słodkości. W tym wyjątkowym dniu dzieciom towarzyszyli zaproszeni goście: Wójt Gminy Szemud - Ryszard Kalkowski wraz z delegacją , wicedyrektor - Joanna Kudlicka oraz dumni rodzice i nauczyciele. Wszystkie dzieci, które wstąpiły do społeczności szkolnej otrzymały upominki od gminy. W tym roku dzieci otrzymały m.in. wielofunkcyjne worki, zestawy kredek, bloki, bidon na wodę oraz decyzją Wójta Ryszarda Kalkowskiego 3 wejścia na basen z opiekunem do Centrum Sportowe w Kielnie Życzymy nowym uczniom sukcesów w zdobywaniu wiedzy.

Matematyka z kodowaniem w klasie VIII

Program" Poznaj Polskę"

Dnia 19 października 2023r. z programu" Poznaj Polskę" klasy I- III, pojechały do Pelplina, gdzie zwiedziły katedrę - "Zespół pocystersko- katedralny" , następnie do Tczewa , tam spotkaliśmy się z przewodnikiem w Muzeum Wisły. Oddział Narodowego Muzeum Morskiego. W Tczewie ,również dzieci brały udział w warsztatach pt. "Wraki w Królestwie Neptuna i Królowa Polskich Rzek" oraz zwiedzili wystawę. Wyjazd zakończył się obiadem w restauracji w Bojanie. Do Koleczkowa przyjechaliśmy zmęczeni, ale zadowoleni.

Europejski Tydzień Kodowania

Fotorelacja z tygodnia kodowania w klasach I-III

Dzień Edukacji Narodowej

Dnia 16.10.2023 r. w Szkole Podstawowej w Koleczkowie odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uroczystość rozpoczęła się od przemówienia Pani Wicedyrektor, która przywitała wszystkich nauczycieli, pracowników szkoły. Następnie pod kierunkiem pani H. Podlaskiej, młodzi artyści, piosenkami i słowem uświetnili ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku naszych nauczycieli. Na zakończenie akademii głos zabrała p. Joanna Kudlicka, która mówiła o trudnej, ale jakże pięknej pracy nauczyciela. Podziękowała za dotychczasowe zaangażowanie oraz życzyła wielu sił i wytrwałości w tym wyjątkowym zawodzie. Po zakończonej akademii uczniowie udali się do klas. Poniżej jedna z piosenek wykonana przez szkolny chór: https://youtu.be/aJPtvPQc1nw

Konkurs - "Więcej niż słowa"

Chór ESSA ze Szkoły Podstawowej im. Partyzantów Kaszubskich w Koleczkowie, otrzymał Nagrodę Wyróżnienia Pomorskiego Kuratora Oświaty.
Gratulujemy:)
Poniżej link do obejrzenia:
https://dziennikbaltycki.pl/pomorski-konkurs-muzyczny-wiecej-niz-slowa-podsumowanie-na-uroczystej-gali/ar/c1-17960999

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

We wtorek 10 października nasza szkoła obchodziła Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. W związku z tym dniem zorganizowany został konkurs plastyczny „Zdrowie psychiczne – wyraź je artystycznie”, którego celem było stworzenie przez uczniów plakatów zwracających uwagę młodych ludzi na problematykę zdrowia psychicznego, podkreślenie jego znaczenia dla dobrostanu człowieka, promocję zdrowia psychicznego, jak i pogłębienie samoświadomości własnego zdrowia psychicznego uczniów oraz potrzeb w tym zakresie.
Uczniowie chętnie zaangażowali się w tak trudny temat jakim jest zdrowie psychiczne, o którym tak mało się mówi. Wszystkie plakaty zostały wywieszone na szkolnym holu, by pozostali uczniowie mogli się z nimi zapoznać i dowiedzieć się czegoś nowego.
Poniżej wyniki konkursu:
1 miejsce: Marta Kulczyńska z klasy 5
2 miejsce: Mikołaj Makurat z klasy 6
3 miejsce: Karolina Kustusz z klasy 4
Wyróżnienia za udział w konkursie:
Adrianna Lech z klasy 4
Zofia Boike z klasy 4
Krzysztof Mroczkowski z klasy 5
Roksana Kraskowska-Wiśniewska z klasy 6

Serdeczne gratulacje dla wszystkich uczestników!

Wszyscy wiemy, że sytuacja młodych ludzi w kontekście zdrowia psychicznego jest dramatyczna. Odpowiednio wdrożona profilaktyka i reagowanie na wczesnych etapach kryzysu psychicznego u młodych ludzi naprawdę mogą ratować życie. Właśnie dlatego w Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego, oficjalnie rozpoczęliśmy pilotażowy program profilaktyczny „Godzina dla MŁODYCH GŁÓW" w naszej szkole.
Posłuchaj, co o programie profilaktycznym "Godzina dla MŁODYCH GŁÓW" mówi Martyna Wojciechowska, szefowa Fundacji UNAWEZA:
https://youtu.be/fFFrpZz5HYk.

Psycholog szkolny Dominika Peliksze

NIEZWYKŁE PRZYGODY SINDBADA ŻEGLARZA

9 października uczniowie klas I- III byli w gdańskiej hali "Oliwia" na rewii na lodzie pt.: "Przygody Sindbada Żeglarza". Z wielką przyjemnością oglądaliśmy lodową opowieść opartą na motywach baśni Bolesława Leśmiana pełną rózorodnych postaci z którymi podczas swojej podróży spotykał się Sindbad. Wszyscy byli pod wrażeniem pięknej dekoracji. Przedstawieniu towarzyszyły różne efekty świetlne i pirotechniczne, a także doskonale dobrana oprawa muzyczna. Z zapartym tchem podziwialiśmy wyczyny łyżwiarzy na lodzie, którzy dodatkowo ubrani byli we wspaniałe kolorowe i baśniowe szaty. Spektakl ten bardzo nam się podobał i wywarł na nas wielkie wrażenie.

Zakończenie tygodnia pod hasłem:
" Tydzień Bezpieczeństwa w Gminie Szemud!"

Dnia 6 października odwiedzili nas Wójt Gminy Szemud wraz delegacją oraz Policjanci z Komendy Policji w Szemudzie, Strażak z Ochotniczej Straży Pożarnej i Radny z Koleczkowa. Dzisiaj uczniowie, przedstawili warsztaty poświęcone bezpiecznemu zachowaniu na drodze , następnie zaprezentowali swoje prace związane z bezpieczeństwem i śpiewali piosenki związane z dobrym zachowaniem na drodze. Dziękujemy za pogadankę z policjantem i strażakiem. Na koniec cała społeczność szkolna otrzymała w prezencie od Wójta Gminy Szemud, kamizelki odblaskowe, aby być widocznym w szare jesienne dni!