Zakończenie Roku Szkolnego 2021/ 2022

Dzień rodziny

Klasa I przygotowała część artystyczną dla rodziców z okazji ich święta.
Zapraszamy do obejrzenia.
Linki:
Piosenka nr. 1
https://youtu.be/5wQJ2OW68II

Piosenka nr2
https://youtu.be/rtvdGP-QDEY

Melodia nr. 3
https://youtu.be/ZHAo5FGDCSk

Życzenia
https://youtu.be/U-HLIlb72p0

Program ''Poznaj Polskę'' - wycieczka klas V-VIII

Data wycieczki 21.06.2022 r.

Klasy: 5A, 6A, 7A, 8A wraz ze swoimi wychowawcami.
Trasa wycieczki: wg planu Koleczkowo- Tolkomick- Sztutowo.
Cel: Rejs tramwajem wodnym z Tolkmicka do Krynicy Morskiej i zwiedzanie obozu w Sztuttowie.

Rejs tramwajem wodnym ze względu na sztorm został odwołany w zamian czego odbył sie rejs statkiem z Krynicy Morskiej. 

Sztutowo- celem wycieczki było poznanie strasznej historii obozu koncentracyjnego Stutthof, pierwszego i najdłużej działającego obozu na terytorium Polski. Przewodnik opowiadał o miejscu, w którym tysiące ludzi z ponad 25 krajów było torturowanych i mordowanych aż do wyzwolenia w 1945 roku.

Uczniowie szkoły podstawowej w Koleczkowie
– odwiedzili pierwszy nazistowski obóz koncentracyjny poza terytorium Niemiec
– odwiedzili stary i nowy obóz
– zobaczyli krematorium i posłuchali przerażających opowieści o masowych morderstwach
– oddali cześć pomordowanym pod Pomnikiem Ofiar Obozu
– dowiedzieli się o prześladowaniach i okupacji Pomorza

Obóz koncentracyjny Stutthof był pierwszym i najdłużej działającym obozem koncentracyjnym na terytorium Polski. Powstał w celu eksterminacji wywiadu żydowskiego i polskiego, głównie z Pomorza i Wolnego Miasta Gdańska.
Wybudowany w 1939 r, początkowo dla około 3.000 osób stał się z czasem miejscem kaźni dla przeszło 110 tyś, więźniów z 26 krajów z czego większość doznała tortur, przymusowych prac lub śmierci w komorze gazowej.

Wycieczka, pomimo niesprzyjających warunków pogodowych była bardzo pouczająca i udana. Młodzież wróciła zmęczona i bogatsza o nowe doznania  i przeżycia.

Program ''Poznaj Polskę'' - wycieczka klas I-III

We wtorek 14 czerwca klasy młodsze : I,II,III, wyruszyły na wycieczkę do Wdzydz kiszewskich i Kartuz, dofinansowaną przez rządowy program „Poznaj Polskę”. W czasie tego wyjazdu uczniowie zwiedzili  ciekawe miejsca, związane z kulturą  regionu kaszubskiego. Uczniowie zwiedzili Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach i Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera w Kartuzach. Wyjazd obejmował również warsztaty malowania na szkle oraz pisania  atramentem i gęsim piórem. Zajęcia pisania i malowania przyniosły dzieciom dużo radości i uśmiechu ale jeszcze bardziej ucieszyły się , gdy zasiadły w restauracji  ‘’ Pod strzechą’’ we Wdzydzach  na pyszny obiad z deserem. Wycieczka trwała 8 godzin ale wrażenia  i wspomnienia mile spędzonego czasu w gronie kolegów i koleżanek –  nieocenione.
Wychowawcy klas młodszych.

Program ''Poznaj Polskę'' - wycieczka klasy V

W czwartek 9 czerwca 2022 r. uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami Justyną Lubecką oraz Anną Stępień wybrali się na wycieczkę do Torunia. W mieście Mikołaja Kopernika uczniowie brali udział w warsztatach wypieku piernika w Żywym Muzeum Piernika podczas których własnoręcznie uformowali piernik figuralny. 
Z przewodnikiem panią Aleksandrą uczniowie zwiedzili Katedrę – najstarszy gotycki kościół w Toruniu. Wybrali się również na Stare Miasto, wąskimi uliczkami przeszli pod Krzywą Wieżę, z którą związana jest legenda o zakochanym zakonniku. Uczniowie zatrzymali się przy pomniku Mikołaja Kopernika, Domu Kopernika, ruinach zamku Krzyżackiego oraz fontannie z żabkami, następnie przeszli na Rynek Staromiejski. 
Po zwiedzaniu miasta dzieci miały możliwość zakupienia toruńskich pierników i skosztowania pysznych lodów. Na zakończenie wycieczki uczniowie zjedli pyszny obiad.
Wycieczkę można zaliczyć do bardzo udanych. Uczniowie mogli zobaczyć wiele interesujących miejsc. Wszyscy wrócili zadowoleni i pełni niezapomnianych wrażeń. 

Dzień Dziecka

Dzieciom największą radość sprawia zabawa i ruch, dlatego 2 czerwca uczniowie szkoły dzięki uprzejmości Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Szemudzie, Rady Rodziców szkoły, Sołectwa w Koleczkowie oraz ZSP w Koleczkowie miały możliwość skorzystania z dmuchańców, fotobudki, waty cukrowej i słodyczy. Dla klas najstarszych zostało przygotowane ognisko i kiełbaski. Dziękujemy za cudowną niespodziankę, która wywołała uśmiechy na twarzach dzieci. Zabawa była szalona i radosna, a czas milej spędzony 🙂

Dziękujemy bardzo,
uczniowie Szkoły Podstawowej im. Partyzantów Kaszubskich w Koleczkowie!

„ Zdrowo jem, więcej wiem !”.

 Zakończyliśmy w naszej szkole projekt „ Zdrowo jem, więcej wiem !”
Głównym celem projektu było wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych.
Ważnym celem było również uświadomienie związku pomiędzy żywieniem, a występowaniem wielu chorób i dolegliwości oraz podkreślenie roli codziennej aktywności fizycznej w profilaktyce zdrowotnej.
Staraliśmy się również kształcić rodziców, od których zależy całokształt stylu życia rodziny i przekonanie ich, że warto zadbać o zdrowe odżywianie i regularną aktywność fizyczną. Cele zawarte w projekcie realizowane będą w dalszym etapie edukacji szkolnej.

Dzień uśmiechniętej kanapki w klasie drugiej

Maj to miesiąc zakończenia programu „Zdrowo jem, więcej wiem!”  Uczniowie klasy drugiej z tej okazji zorganizowali w klasie „DZIEŃ UŚMIECHNIĘTEJ KANAPKI”. Każdy w domu przygotował zdrowe produkty, by w klasie przyrządzić uśmiechniętą, zdrową i pożywną kanapkę. Celem  tych zajęć było uświadomienie roli owoców i warzyw w diecie człowieka, ale też czerpanie przyjemności z jedzenia zdrowych produktów.
Wszystkie przygotowane kanapki z przyjemności znikały w żołądkach drugoklasistów.

Dzień Europejczyka

Co roku 9 maja obchodzimy Dzień Europy – święto pokoju i jedności w Europie. Upamiętnia on rocznicę wygłoszenia historycznej deklaracji Schumana, w której Robert Schuman przedstawił swoją wizję nowej formy współpracy politycznej w Europie, dzięki której wojna między narodami europejskimi stałaby się nie do pomyślenia. Plan Schumana uważa się za zalążek tego, czym dzisiaj jest Unia Europejska.
W naszej szkole również świętowaliśmy Dzień Europy w czwartek 19 maja br.

Apel z okazji Święta Konstytucji 3 Maja

3 Maja Polska i Polacy na całym świecie obchodzą święto narodowe upamiętniające przyjęcie w 1791 r. pierwszej w Europie i drugiej na świecie spisanej konstytucji. Pomimo że dokument ten został podpisany 229 lat temu, to nadal niesie on wiele uniwersalnych przesłań i jest wzorem konsensusu między zwaśnionymi politycznymi stronami. Jej twórcy wykazali się wyobraźnią oraz długofalowym myśleniem i działaniem dla dobra kraju. Konstytucja 3 Maja była silnym impulsem pobudzającym  społeczną świadomość potrzeby zmian w funkcjonowania państwa, dawała też nadzieję na reformy. Konstytucja była cywilizacyjnym osiągnięciem obywateli Rzeczpospolitej Obojga Narodów, ważną kartą wspólnej historii Polski i Litwy. Stała się też wzorem dla innych państw. Aby upamiętnić ten doniosły fakt w historii Polski, w poniedziałek 9 maja 2022r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. 

Pasowanie na czytelnika

W naszej szkole pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki na stałe wpisało się do kalendarza uroczystości szkolnych.
Głównym celem tej uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.
Było więc zwiedzanie biblioteki, słuchanie fragmentów książki Grzegorza Kasdepke „Detektyw Pozytywka” i rozwiązywanie zagadek detektywa.  Potem  uczniowie złożyli uroczyste
przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Teraz już każdy mógł wypożyczyć wybraną przez siebie książkę.
Dla pierwszoklasistów był to kolejny ważny dzień, w którym wszyscy stali się prawdziwymi czytelnikami szkolnej biblioteki.

 

Obchody Dnia Patrona

Dnia 28.03. 2022 roku miały miejsce w naszej szkole obchody Dnia Patrona – Partyzantów Kaszubskich.
W uroczystym apelu wzięli udział uczniowie klas 1- 8. Program artystyczny przygotowany przez p. Annę Stępień   zawierał wiele wzruszających akcentów. Informował o strukturze oddziału koleczkowskiego Gryfa, zaznajamiał z faktami o toczących się na naszym terenie walk, które rozegrały się na terenie Koleczkowa i okolic w czasie II  wojny światowej.  
Apel  uatrakcyjniły wiersze K.I. Gałczyńskiego,  W. Broniewskiego i K. K. Baczyńskiego.  O oprawę muzyczną uroczystości zadbał chór szkolny pod opieką p. Hanny Podlaskiej.
Po zakończonym apelu delegacja uczniów wraz z nauczycielem historii złożyła wieniec pod pomnikiem ku czci Partyzantów Gryfu Pomorskiego.

 

Dzień Jedności Kaszubów
w
Szkole Podstawowej Koleczkowo

Z okazji święta „Dnia Jedności Kaszubów”, który przypada 19 marca, gościliśmy zespół  „FUCUS”, który wykonuje muzykę folkową: irlandzką, bretońską i szkocką. Głównym wypracowanym przez muzyków nurtem są tradycyjne pieśni kaszubskie oraz własne kompozycje do tekstów w języku kaszubskim, które w warstwie muzycznej inspirowane są m.in. folklorem irlandzkim. Uczniowie świetnie się bawili.

Świętujemy, świętujemy…..
dzień skarpetki, dzień wagarowicza , pierwszy dzień wiosny .

Dnia 21 marca 2022 r. klasy młodsze do szkoły przyszły w dobrych humorach z walizkami, koszykami, workami i różnymi innymi pudełkami. Bez pleców w klasach jest weselej gdy świętuje się dzień wagarowicza.
To nie jedyna atrakcja tego dnia. Miło jest na znak solidarności z osobami z Zespołem Downa założyć niepasujące do siebie skarpetki.
Ostatnią atrakcją była wycieczka nad rzekę z zimową panną. Marzannę wykonali dla klas młodszych trzecioklasiści. Wesoły korowód pożegnał zimową kukłę słowami: Marzanno, Marzanno, ty zimowa panno, do wody Cię wrzucamy i zimę żegnamy. A potem wszyscy na łące szukali oznak wiosny.

Wiosno, wiosenko, niech świeci słoneczko i ogrzewa nas swoimi promykami.

Promujemy w bibliotece czytelnictwo w klasach młodszych

O tym, że czytanie książek ma wiele zalet wie nieomal każdy. Chwila z książką to nie tylko edukacja, lecz także, a może przede wszystkim przyjemność,  korzyść dla naszego zdrowia i sposób na rozwijanie własnych zainteresowań. Spotkanie z pisarzem  jest też ciekawym wydarzeniem dla każdego czytelnika.
W ramach promowania  przez bibliotekę szkolną czytelnictwa wśród najmłodszych odbyło się spotkanie z autorką serii książek dla dzieci pt. „Przygoda na rafie” panią Moniką  Bronicką. To żeglarka, podróżniczka i przede wszystkim matka trójki dzieci. To z nimi właśnie podróżując  jachtem po morzach i oceanach napisała „Przygodę na rafie”.
Pisarka opowiedziała o swojej twórczości oraz o podróżach. Zaprezentowała zdjęcia i film, pokazując różne ciekawostki z życia flory i fauny morskiej.
Dzieci z ogromną ciekawością słuchały opowieści pani Moniki. Na zakończenie pisarka obdarowała uczniów  swoimi książkami.

„Anaruk chłopiec z Grenlandii”
cd. innowacji ,,Ożywiamy książki”

Uczniowie klasy III   poznali nowego bohatera, chłopca z Grenlandii, opowiada o życiu dwunastoletniego Eskimosa Anaruka, który wraz z rodziną mieszka na Grenlandii. Narrator, podróżnik, zaprzyjaźnił się z nim i opowiada czytelnikom, jak żyje dziecko w nieprzyjaznym ludziom, mroźnym świecie. Anaruk wraz z ojcem łowi ryby, poluje, a także bierze udział w zabawach i słucha plemiennych historii. Pewnego razu uratował życie ojcu zaatakowanemu przez morsa, ojciec był z niego bardzo dumny. Życie na Grenlandii jest trudne, ale chłopiec jest szczęśliwy.

,,Babuniu, Dziadziuniu, w dniu Waszego święta, życzenia składają Wam wszystkie wnuczęta..."

Mimo, że styczeń jest zimowym miesiącem, pełnym chłodnych dni, to 21 i 22 każdemu robi się cieplej na sercu, bo przecież jest to święto wszystkich babć i dziadków. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń i radości.
Kiedyś każdy z nas był dzieckiem i pamięta, jak ważną rolę w naszym życiu odgrywają dziadkowie. Obchodzone 21 stycznia Święto Babci i dzień później Święto Dziadka  to symboliczna uroczystość w kalendarzu naszej szkoły. Tak naprawdę każdego dnia w roku, dziadkowie myślą i troszczą się o swoje wnuki. To właśnie oni potrafią cierpliwie wysłuchać zwierzeń i marzeń, które rodzą się w małych główkach dzieci.
Mali artyści z klas I – III już od jakiegoś czasu pilnie uczyli się piosenek dla swoich dziadków. Prezenty przygotowane, buzie  uśmiechnięte, galowy strój ….. i czas na przedstawienie. Wszystko zostało nagrane i w taki wirtualny sposób  dzieci, poprzez piosenkę mogą wyrazić kochanym babciom i dziadkom swoje uczucia oraz podziękować za trud włożony w ich wychowanie.

                                                                                                                                                                                                                     Do życzeń dołączają się wychowawczynie klas I – III

Część artystyczną przedstawiamy poniżej linki :
Klasa III
https://youtu.be/brlsChPXsAE 
https://youtu.be/lVRdBNgvJp4
Klasa II
https://youtu.be/iIhN8YVgiEk
Klasa I
https://youtu.be/4UzsMRyySCo

Wyjazd na basen do Centrum Sportowe w Kielnie

                                                                                                                      Zajęcia dla uczniów klas II-III na pływalni w Kielnie

Od miesiąca stycznia 2022 r. uczniowie klasy II i III rozpoczęli naukę pływania w ramach lekcji w-f na basenie w Kielnie.
Nauka pływania to znakomita forma rozwoju fizycznego dla dzieci. Zajęcia przeznaczone są dla początkujących jak i tych oswojonych z wodą i posiadających umiejętności pływackie. Były również zajęcia w sali gimnastycznej.
Nasi uczniowie są już po pierwszych zajęciach i czekają na następne.

Wycieczka do Tczewa i Malborka​

W ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę” w środę 15.12.2021 roku uczniowie Szkoły Podstawowej im. Partyzantów Kaszubskich w Koleczkowie udali się  na wycieczkę do Tczewa i Malborka. W wydarzeniu brali udział uczniowie klas IV – VIII oraz ich wychowawcy i nauczyciele. Atmosfera od samego rana była bardzo pozytywna, wszyscy punktualnie o 7.45 zjawili się w szkole. W obu autokarach dopisywały humory, uczniowie śpiewali i integrowali się ze sobą i z nauczycielami. Na miejscu zostali podzieleni na grupy, każdy uczeń ze swoim audioprzewodnikiem zwiedzał zamek w Malborku. Ten średniowieczny kompleks wywarł ogromne wrażenie.  Kolejnym punktem wycieczki było Muzeum Wisły w Tczewie, oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, który poświęcony jest Królowej Polskich Rzek. Wystawa stała w Muzeum Wisły zapoznaje zwiedzających z ogólną problematyką wiślaną. Przedstawia charakterystykę rzeki i najstarsze wiadomości o niej, a także ewolucję osadnictwa. Dużo miejsca poświęcono historii spławu wiślanego – dzieje handlu oraz zagadnieniom dotyczącym szkutnictwa.
Ekspozycja muzeum obejmuje interesujące zabytki, w tym przedmioty codziennego użytku oraz łodzie, które w dawnych wiekach pływały po Wiśle.

Wesołych Świąt

Życzymy  Wszystkim zadowolenia i satysfakcji z podejmowanych wyzwań. Niech magiczna moc wigilijnego wieczoru przyniesie  spokój, wytchnienie i radość. Każda chwila świąt Bożego Narodzenia niech żyje własnym pięknem, a Nowy Rok obdaruje  zdrowiem, pomyślnością i szczęściem. 

,,Wszystko, co we mnie dobre, zawdzięczam książce.”

                                                                                                               W ramach innowacji ,,Ożywiamy książki”

Klasa trzecia wykonała swój projekt wioski  z  lektury pt.”Dzieci z Bullerbyn”. Do pudełka (po butach lub nieco większego) można włożyć wszystko, co kojarzy się z lekturą np. figurki z plasteliny, nakrętki, rysunki itp. Pozostała zawartość i technika wykonania zależała od wyobraźni uczniów. Metoda ta pobudziła kreatywność uczniów , prace przeszły moje oczekiwania.

Pierniczkowy zawrót głowy w klasie drugiej

Grudzień to czas świątecznych przygotowań. Dzięki wsparciu rodziców uczniowie klasy drugiej w takich przygotowaniach wzięli udział. Już od rana, w środę 15.12.21 r., w klasie zapanował „piernikowy zawrót głowy”. Każdy mógł ozdobić pierniki przygotowane przez mamę Zosi, panią Izę. Dzieci świetnie się bawiły wymyślając różne dekoracje. Zabawa wszystkim się podobała, tylko szkoda, że nie można zjeść wszystkich ciasteczek. Ozdobione pierniki wystawione będą na kiermasz….ale są i takie, które ozdobią klasowy stół wigilijny.

Wycieczka klas I-IV

Zagroda edukacyjną „Sołtysówka” w Łapalicach była miejscem docelowym naszego wyjazdu w ramach nauki języka kaszubskiego. Po pierwszej lekcji 6 grudnia wyruszyliśmy w stronę Łapalic. Przyjęła nas pani Marzenka. Odprowadziła nas po gospodarstwie, uczniowie karmili zwierzęta. Wielkim przeżyciem było dla nich możliwość trzymania małego prosiaczka. Po wycieczce po gospodarstwie nastąpiły warsztaty. Własnoręcznie zrobiliśmy bułeczki, wcześniej pani Marzena obrazowo wytłumaczyła etapy powstania ziaren, potem mąki a na końcu ciasta na bułeczki. Były pyszne. Było jeszcze wiele atrakcji. Do Koleczkowa wróciliśmy, gdy słońce już zaszło.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                           Ewa Szymańska

Mikołajki

6 grudnia jest od wielu lat dniem, w którym w naszej szkole podtrzymujemy mikołajkową tradycję. Od samego rana chodzili po korytarzach uczniowie ubrani na czerwono, w pięknych mikołajkowych czapkach. Jaka była radość, gdy zawitała do naszej szkoły Pani Dyrektor w przebraniu śnieżynki od św. Mikołaja. Dzieci witały Ją z ogromnym entuzjazmem. Serdecznie dziękujemy Świętemu Mikołajowi za obdarowanie prezentami uczniów naszej szkoły.

 To był fajny, ciekawy dzień… – Długo będę go pamiętać… – Lubię mikołajki… – to słowa dzieci, wspominających ten dzień. A co najważniejsze – Mikołajki rozpoczynają czas oczekiwania na najmilsze święta w roku, czas choinki, kolędy, śniegu, żłobka… A więc wszyscy czekamy już teraz na Święta Bożego Narodzenia. Wesołych Świąt!!!

 

Bajkowe Zabawy Andrzejkowe


We wtorek 30 listopada w naszej szkole odbyły się Bajkowe Zabawy Andrzejkowe. Z tej okazji uczennice z klasy 6 przebrały się za postacie z bajek i zabawiały uczniów pozostałych klas magicznymi zadaniami. Myszka Miki wróżyła z pomocą swoich przyjaciół, Kopciuszek czarował ze zwerzątkami, Pippi bawiła się zabawkami, Calineczka czarowała tytułami książek, Alicja z Krainy Czarów ukryła swoje wróżby pod magicznymi filiżankami, Królowa Śniegu czarowała płatkami śniegu, a Śpiąca Królewna wyczarowała każdemu znaki zodiaku. Podczas zabaw wszyscy wspaniałe się bawili! 

Światowy Dzień Pluszowego Misia

25 listopada br. uczniowie  świętowali  Dzień Pluszowego Misia. Każde dziecko przyszło do szkoły ze swoim małym lub dużym przyjacielem – misiem. A każdy był piękny i wyjątkowy. Uroczysty dzień rozpoczął się od przedstawienia przyniesionych pluszaków.
Uczniowie poznali historię święta, wykonali prace plastyczne, rozwiązywali quizy, przygotowywali maski o wizerunku misia.
Ten dzień był pełen uśmiechu, radości oraz wspólnej zabawy. Mamy nadzieję, że to wielkie misiowe przyjęcie zostanie w naszych wspomnieniach na długi czas.

Wycieczka klas I- III do
Centrum Nauki Experyment w Gdyni

Dnia 23 listopada 2021r. uczniowie klas I-III uczestniczyli w warsztatach. Dzieci odkrywały i poznawały świata ucząc się i bawiąc.
Tematy zajęć to:

  • „Bakterie & Spółka”- celem zajęć było zapoznanie uczniów z drobnoustrojami, tj. bakterie i wirusy. Uczestnicy poznawali miejsca i sytuacje, w których możemy mieć styczność z bakteriami, utwierdzając się w przekonaniu jak ważna jest higiena, ale też poznali pozytywne funkcje bakterii w życiu człowieka.
  • „Zaprogramowani na Experyment II”- zajęcia dotyczyły kodowania dla uczniów. Głównym bohaterem był ozobot o imieniu Ozi. Zadaniem uczestników zajęć było pomóc Oziemu, spokojnie dotrzeć na zajęcia do Centrum Nauki Experyment. Jak? Poprzez wspólne wykonywanie prostych poleceń dotyczących podstaw kodowania informacji oraz programowania.

Po warsztatach dzieci bawiły się wśród  interaktywnych wystaw i przestrzeni. Następnie wyruszyliśmy do szkoły bardzo zmęczeni ale uśmiechnięci.

Narodowe Święto Niepodległości

Dnia 10 listopada 2021 r. w Szkole Podstawowej w Koleczkowie odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości na  kolejną pamiątkę  rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Akademia przede wszystkim miała  przypomnieć tamte ciężkie czasy, ale także wzbudzić w nas refleksje. Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. W skrócie zobrazowano sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę. Uczniowie recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne, które pozwoliły  zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość. To Święto sprawia, że w zabieganym życiu stajemy na chwilkę i wspominamy naszych dziadków i pradziadków walczących o wolność. Dzień ten dla wielu jest lekcją patriotyzmu i historii. Uczestnicząc corocznie  w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.

W pierwszej klasie jemy zdrowo i kolorowo

Dzięki owocom i warzywom jesteśmy zdrowsi, rzadziej chorujemy, mamy mocniejsze kości i zęby, łatwiej się uczymy. Powinniśmy jeść codziennie warzywa i owoce, bo zawierają dużo witamin.   Te informacje  pierwszoklasiści przyswoili doskonale i potrafią je zastosować w praktyce, co widać na załączonych zdjęciach. 

Uroczystość Wszystkich Świętych

Wielkimi krokami zbliża się Święto Wszystkich Świętych. Jak co roku w pierwsze dni listopada udajemy się na cmentarze oraz wspominamy swoich bliskich, którzy odeszli.  Dnia 29 października uczniowie klasy III zapalili znicze przy pomniku im. Partyzantów Kaszubskich w Koleczkowie i uczcili  pamięć zmarłych minutą ciszy.

Dzień Dyni

29 października w Szkole Podstawowej w Koleczkowie odbył się „Dzień Dyni” Uczniowie,  podczas zajęć poznali bardzo zdrowe i urodziwe warzywo jakim jest dynia. Tego dnia przynieśli do szkoły dynie i ubrali się na kolor pomarańczowy.  „Dzień Dyni” pozwolił dzieciom poznać wielką różnorodność dyń i wzbogacił  wiedzę na ich temat.
Bardzo dziękujemy Rodzicom za pomoc i wsparcie w przygotowaniu tego dnia w naszej szkole . Jest nam niezmiernie miło, że zawsze możemy  na Państwa liczyć. Ten dzień był pełen wrażeń i radości.

Akcja "Sprzątanie Świata" w naszej szkole!

Czy można zrobić coś dobrego dla naszej planety?
Można! W piątek 15 października, uczniowie  biorąc udział w ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie świata” wzięli się do roboty i usunęli śmieci zalegające w naszej okolicy. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu uczniów klasy I-III nazbieraliśmy wiele worków pełnych odpadów. Tegoroczne działania uświadomiły uczniom, że wyrzucone do wody lub porzucone w lesie szklane i plastikowe butelki, foliowe torby i opakowania po produktach spożywczych, stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla naszego środowiska. Praca na rzecz ochrony środowiska trwa w naszej szkole przez cały rok. Dziękujemy uczniom za ich ogromne zaangażowanie w tę akcję!

Ślubowanie klasy pierwszej

14 października 2021 roku odbyła się w naszej szkole uroczystość pasowania na ucznia. Pierwszoklasiści zostali włączeni do grona uczniów naszej szkoły. Pani Dyrektor Hanna Garbowska  przywitała wszystkich gości. Wychowawca pani G. Włodarska przygotowała część artystyczną z klasą I.   Sam akt pasowania, czyli dotknięcie ramienia ołówkiem, był dla pierwszoklasistów dużym przeżyciem. Życzymy nowym uczniom sukcesów w zdobywaniu wiedzy.

Dzień Edukacji Narodowej

Dnia 13.10.2021 r. w Szkole Podstawowej w Koleczkowie odbyła się akademia  z okazji  Dnia  Edukacji Narodowej. Uroczystość rozpoczęła się od przemówienia Pani Dyrektor, która przywitała wszystkich nauczycieli, pracowników szkoły oraz zaproszonych nauczycieli emerytów. Następnie przekazała głos uczniom.

Przedstawienie przygotowali uczniowie klasy IV-VIII pod kierunkiem pani H. Podlaskiej i pani A. Żochowskiej . Młodzi artyści piosenkami i słowem uświetnili ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku naszych nauczycieli. Uczniowie docenili i podkreślili swoją  wdzięczność za codzienny trud pracy nauczyciela, jego poświęcenie, czujność i  troskę o dobro wychowanków. Każdy z nauczycieli otrzymał różę.
Na zakończenie akademii głos zabrała p. Dyrektor Hanna Garbowska, która mówiła o trudnej, ale jakże  pięknej pracy nauczyciela. Podziękowała za dotychczasowe zaangażowanie  oraz życzyła wielu sił i wytrwałości w tym wyjątkowym zawodzie. Po zakończonej akademii uczniowie udali się do klas.

Dzień Chłopaka w klasach I-III

W tym dniu szczególnym – września trzydziestego.
Witamy serdecznie chłopaka każdego.
Dzisiaj święto Wasze, dzień prezentów, życzeń.
Innych przyjemności już nawet nie zliczę !

Od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych uroczystościach w życiu rodziny czy życiu szkoły. Równie ważne jest więc Święto Chłopców, które obchodzimy 30 września. W tym dniu we wszystkich  klasach dziewczynki wręczały chłopcom upominki, złożyły życzenia i uściskały. Nie brakowało także w tym dniu słodkiego poczęstunku dla wszystkich dzieci. We wszystkich klasach był to dzień, pełen wrażeń, atrakcji, radości i dobrej zabawy.

Dzień jabłka
„Chcesz być zdrowy i wesoły, więc jabłuszko weź do szkoły”

28 września na całym świecie obchodzimy ‘’ Dzień jabłka’’. W naszej szkole uczniowie klas I-III wraz z wychowawczyniami,  postanowili zorganizować  święto jabłka. Celem akcji było zwrócenie uwagi na wartości odżywcze najpopularniejszego owocu w Polsce oraz jego wpływ na organizm  człowieka. Od samego rana na szkolnym holu, rozpływał się zapach pieczonej szarlotki i cynamonu. Na stołach w klasach rozkładały się kosze z rumianymi jabłuszkami, pachnącymi babeczkami i  jabłkowymi przekąskami. Uczniowie rozpoczęli ten dzień od wspólnej zabawy na głównym holu. Podczas prezentacji, dowiedzieli się między innymi , że mamy około 10 000 odmian jabłek na świecie. Odbyła się degustacja różnych odmian jabłek, zrobiliśmy świeże soki , następnie wybieraliśmy najsmaczniejszą szarlotkę. Zabawa na holu zakończyła się wspólnym zdjęciem z panią dyrektor Hanną Garbowską.  Kolejne lekcje w klasach, również  poświęcone były jabłkom. Uczniowie rozwiązywali rebusy, krzyżówki, oglądali  prezentacje multimedialne . Jednak największym powodzeniem cieszyły się świeże soki z jabłek  i pachnące szarlotki, które zostały upieczone przez rodziców klas młodszych, za co serdecznie dziękujemy.

A na koniec kilka cennych informacji zachęcających do spożywania jabłek:

Jabłka są bardzo cennym owocem, Są bogate w witaminę C, która wzmacnia naszą odporność, dlatego jabłka należy jeść  szczególnie w okresie jesienno – zimowym, kiedy zapadamy na choroby sezonowe: grypę, czy przeziębienie. Jabłka są również źródłem żelaza, cynku, krzemu i potasu. Twarde jabłko to także dobre ćwiczenie dla naszych dziąseł, które dzięki gryzieniu wzmacniają się”

Oto 10 powodów, dla których warto je jeść:

  1. Jabłka skutecznie walczą z cholesterolem.
  2. Jabłka są eliksirem młodości.
  3. Uwielbia je nasze serce.
  4. Jabłka pomagają schudnąć.
  5. Wspierają układ odporności.
  6. Poprawiają urodę.
  7. Zwykle nie wywołują alergii.
  8. Odżywiają mózg.
  9. Dbają o nasze zęby
  10. Są przepyszne !

Zasady Ewakuacji

.

Międzynarodowy Dzień Kropki

Międzynarodowy Dzień Kropki to święto, które od 2008 roku stwarza okazję do budowania pewności siebie, odkrywania talentów i pobudzania wyobraźni dzieci, młodzieży i dorosłych. Wszystko rozpoczęło się w 2003 roku, kiedy Peter H. Reynolds wydał książkę dla dzieci „The Dot” (czyli “Kropka”), w której opowiedziana została historia małej Vashtii. Nieśmiała dziewczynka, dzięki mądrej nauczycielce od plastyki, uwierzyła w siebie i poznała swój talent, inspirując tysiące nauczycieli do działania i celebrowania Dnia Kropki. W naszej szkole również postanowiliśmy uczcić ten dzień w klasach I – III. Zabawę rozpoczęliśmy od korowodu klas młodszych po szkolnym holu, gdzie zaprezentowały się dzieci i wychowawcy klas  w  strojach w kropki. Kostiumy przygotowane na ten dzień były barwne , piękne i wszystkie w różne kropki, grochy i  kropeczki. Oczywiście szanowna komisja nagrodziła najbardziej pomysłowy strój. Następnie odbyły się zawody między klasowe w kolorowaniu kropek, układaniu figur i stworzeń w kropki oraz w zbieraniu kropek na czas. Podczas kolejnych godzin zabawa przeniosła się do sal lekcyjnych i uczniowie wykonywali zadania i uczestniczyli w zabawach , oczywiście poświęconych KROPCE, gdyż to właśnie ona ma dzisiaj swoje święto!

Pokaz karate Klubu Sportowego GOKKEN

Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2021/2022

Jak co roku, cała społeczność Szkoły Podstawowej im. Partyzantów Kaszubskich  w Koleczkowie spotkała się na uroczystości rozpoczęcia Nowego Roku Szkolnego 2021/2022. Dyrektor szkoły Hanna Garbowska powitała, proboszcza tutejszej  parafii  oraz nauczycieli, rodziców i uczniów Szkoły Podstawowej w Koleczkowo. W przemówieniu Dyrektor Szkoły przekazała bieżące informacje dotyczące organizacji pracy szkoły. Zwróciła uwagę na obostrzenia sanitarne i prosiła o ich przestrzeganie. Cała uroczystość odbyła się z    zachowaniem reżimu sanitarnego. Dyrektor życzyła wszystkim dużo zdrowia a uczniom jak najlepszych wyników w nauce. Zdjęcia do obejrzenia poniżej.