Trwa rekrutacja na zajęcia dodatkowe dla uczniów Szkoły Podstawowej im. Partyzantów Kaszubskich w Koleczkowie w ramach realizacji projektu
„Rozwój kompetencji kluczowych uczniów szkół podstawowych w Gminie Szemud”
Z dniem 31.01.2025 r. został wydłużony termin rekrutacji tj. do dnia 21.02.2025 r. uczestników projektu „Program rozwoju kompetencji kluczowych uczniów w Szkole Podstawowej im. Partyzantów Kaszubskich w Koleczkowie w Gminie Szemud”.
Dokumenty dotyczące projektu:
– regulamin rekrutacji dla ucznia i nauczyciela
– formularz rekrutacyjny do projektu dla ucznia
– formularz rekrutacyjny do projektu dla nauczyciela
– oświadczenie o rezygnacji z udziału w projekcie
– opis dostępności biura projektu
– opis dostępności miejsca realizacji projektu
Formularze rekrutacyjne do projektu dla ucznia i dla nauczyciela można składać w sekretariacie szkoły.
Zajęcia dodatkowe dla uczniów Szkoły Podstawowej im. Partyzantów Kaszubskich w Koleczkowie w ramach realizacji projektu
„Wdrażanie edukacji włączającej w szkołach podstawowych w Gminie Szemud”
Adresatami projektu są uczniowie o specjalnych potrzebach edukacyjnych, ich rodzice i nauczyciele. Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+), Priorytetu 5 Fundusze europejskie dla silnego Pomorza EFS+, Działania nr 5.8. Edukacja ogólna i zawodowa w ramach programu Fundusze Europejskie dla Pomorza 2021-2027.
Raport z grupowej mobilności uczniów
w ramach projektu numer 2024-1-PL01-KA121-SCH-000218253 realizowanego w ramach programu Erasmus+, KA120-SCH – Akredytowane projekty na rzecz mobilności uczniów i kadry w sektorze edukacji szkolnej
1. Informacje o projekcie:
Termin mobilności: 26.11-03.12.2024
Miejsce realizacji mobilności: Sevilla, Hiszpania
Nazwa szkoły przyjmującej: IES Carlos Haya
Nazwa szkoły wysyłającej: Zespół Szkolno-Przedszkolny w Koleczkowie
2. Przebieg mobilności:
(krótki opis działań merytorycznych podejmowanych każdego dnia oraz ewentualnych rezultatów tych działań)
Dzień 1 – 26.11.2024
Wyjazd rozpoczął się od porannej zbiórki uczestników bezpośrednio na dworcu. Przejechaliśmy pociągiem z Gdyni do Warszawy, a następnie koleją podmiejską udaliśmy się na lotnisko im. Fryderyka Chopina. Po około 4 godzinach lotu znaleźliśmy się w Sewilli. Po dotarciu do hostelu oraz zakwaterowaniu wyszliśmy na zwiedzanie okolicy oraz zapoznanie się z drogą prowadzącą do szkoły. Około godziny 20 udaliśmy się na kolację, a następnie wyruszyliśmy w stronę hostelu.
Dzień 2 – 27.11.2024
Dzień rozpoczęliśmy od wizyty w szkole, w której zostaliśmy bardzo życzliwie przyjęci. Uczniowie zostali podzieleni na trzy grupy, w których prezentowali informacje dotyczące swojego regionu. Po zajęciach udaliśmy się na lunch w szkolnej stołówce. Bezpośrednio po wyjściu ze szkoły skierowaliśmy się do centrum Sewilli, gdzie czekała na nas przewodniczka. Razem z nią poszliśmy do zamku Alcazar , gdzie poznaliśmy historię samego zamku jak zabytkową architekturę regionu. Następnie razem z przewodniczką zwiedziliśmy starą żydowską dzielnicę Sewilli oraz udaliśmy się pod katedrę. Stamtąd bezpośrednio poszliśmy na kolację, a następnie do hostelu. Młodzież była pod dużym wrażeniem architektury zamku oraz klimatu żydowskiej dzielnicy.
Dzień 3 – 28.11.2024
O godzinie 9.30 wyszliśmy do szkoły na zajęcia dydaktyczne. Po zajęciach zjedliśmy lunch, a następnie udaliśmy się do pobliskiego parku, w którym uczniowie odpoczęli po lekcjach. Po mile spędzonych dwóch godzinach na świeżym powietrzu wróciliśmy do hostelu, a następnie poszliśmy na popołudniowe zwiedzanie miasta. Nasze kroki skierowaliśmy pod znaną i ciekawą konstrukcję drewnianą – Las Setas. Kolejno udaliśmy się na kolację, a następnie do hostelu.
Dzień 4 – 29.11.2024
Punktualnie o godzinie 10.00 stawiliśmy się w szkole, gdzie nasi uczniowie przedstawiali ostatnie prezentacje dotyczące naszego regionu oraz brali aktywny udział w lekcjach języka angielskiego. Po obiedzie poszliśmy do hostelu na krótką sjestę. Następnie udaliśmy się na wcześniej zorganizowane warsztaty tańca flamenco, na których nasi uczniowie poznali historię tańca, jak również nauczyli się podstawowych kroków. Po warsztatach udaliśmy się do centrum miasta w okolice katedry, gdzie skosztowaliśmy pysznych lodów rzemieślniczych. Około godziny 20.00 udaliśmy się na kolację, a następnie na odpoczynek do hostelu. Do późna młodzież ćwiczyła poznane kroki flamenco, bardzo im się podobały warsztaty, dlatego szlifowali swój warsztat tańca na tarasie hostelu.
Dzień 5 – 30.11.2024
Po wcześniejszym śniadaniu wyruszyliśmy w stronę Katedry Najświętszej Marii Panny, gdzie o godzinie 10.00 miała rozpocząć się msza święta. W katedrze zobaczyliśmy grób Kolumba. Po mszy udaliśmy się w stronę Placu Hiszpańskiego, który jest częstym miejscem spotkań lokalnej społeczności. Podziwialiśmy andaluzyjską architekturę oraz spacerowaliśmy po okolicznym parku. Następnie udaliśmy się na obiad. Po posiłku wróciliśmy do hostelu, aby odpocząć. Wieczorem wyszliśmy na zwiedzanie miasta, gdyż był to pierwszy dzień, kiedy Sewilla rozpaliła się milionem bożonarodzeniowych światełek. Około godziny 20.00 udaliśmy się na kolację, a następnie wróciliśmy do hostelu.
Dzień 6 – 01.12.2024
Około godziny 10.00 wyruszyliśmy na wcześniej zorganizowaną wycieczkę do Kadyksu, jednego z najstarszych miast południowej Hiszpanii. To zachwycające miasteczko portowe zrobiło na nas ogromne wrażenie. Zobaczyliśmy imponującą Katedrę Santa Cruz oraz odkryty w 1980 roku Teatr rzymski. Spacerowaliśmy po porcie oraz udaliśmy się do zamku San Sebastian, z którego roztaczał się przepiękny widok na Atlantyk. Następnie poszliśmy na obiad. Po obiedzie udaliśmy się na plażę, gdzie dzieci mogły pograć w piłkę, odpocząć po całym dniu zwiedzania oraz pomoczyć nogi w oceanie. Późnym popołudniem wróciliśmy do Sewilli i udaliśmy się na kolację, a następnie wróciliśmy do Hostelu.
Dzień 7 – 02.12.2024
O godzinie 10.00 stawiliśmy się w szkole na ostatnich zajęciach dydaktycznych. Po lekcjach udaliśmy się w stronę centrum, aby ostatni raz spojrzeć na Alcazar oraz górującą na d miastem Giraldę. Zmęczeni udaliśmy się do hostelu. Po południu wybraliśmy się na długi spacer, aby zwiedzić stadion im. Ramona Sancheza Pizjuana. Usatysfakcjonowani poszliśmy w stronę Triany na kolację, a następnie wróciliśmy do hostelu.
Dzień 8 – 03.12.2024
Po śniadaniu przygotowaliśmy się do podróży powrotnej. Uczniowie spakowali torby oraz sprzątnęli pokoje. Około godziny 11. 00 wyszliśmy w stronę centrum, aby zakupić ostanie pamiątki. Wracając, zaszliśmy na obiad. Po powrocie do hostelu oczekiwaliśmy na przyjazd busa, który zawiózł nas na lotnisko. Zmęczeni, ale usatysfakcjonowani wróciliśmy do Warszawy, gdzie czekał na nas autokar, którym wróciliśmy do Koleczkowa.
W tym roku szkolnym Zespół Szkolno-Przedszkolny w Koleczkowie otrzymał akredytację Narodowej Agencji Programu Erasmus+.
Akredytacje Erasmus+ są narzędziem dla organizacji, które chcą otworzyć się na transgraniczną wymianę i współpracę, które planują regularne wdrażanie działań w zakresie mobilności edukacyjnej. Akredytacja dla naszego Zespołu jest długofalowym, wieloletnim planem/ strategią w ramach programu Erasmus+. W przypadku ZSP w Koleczkowie strategia jest określona na lata od 2024 do 2027/2028.
W dniach 27-30 października odbyła się wizyta przygotowawcza w hiszpańskiej szkole IES Carlos Haya w Sewilli, a już 26 listopada uczniowie klasy 6 i 7 z wychowawcami wyjadą do Hiszpanii na tygodniową obserwację zajęć w szkole oraz zwiedzanie Sewilli.
Program realizowany w klasach 1 -3.
CEL GŁÓWNY
Umacnianie potencjału zdrowia dzieci poprzez zwiększenie poziomu aktywności fizycznej.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Poprawa sprawności krążeniowo – oddechowej poprzez zwiększenie poziomu wysiłków o umiarkowanej i średniej intensywności (wysiłek tlenowy) – redukcja ryzyka rozwoju chorób cywilizacyjnych.
Zwiększenie siły gorsetu mięśniowego służące kształtowaniu prawidłowej postawy ciała – redukcja ryzyka rozwoju chorób narządu ruchu.
Usprawnienie zmysłu kinestetycznego (propriocepcja) służąca poprawie koordynacji wzrokowo – ruchowej.
Poprawa zdolności motorycznych poprzez zwiększenie poziomu ćwiczeń ogólnousprawniających – kształtowanie możliwości ruchowych oraz redukcja ryzyka urazów.
Zwiększenie wiedzy dzieci na temat związku aktywności fizycznej ze zdrowiem – kształtowanie postawy osobistej, odpowiedzialności za zdrowie.
Projekt realizowany w klasach 1 -3.
Cel ogólny:
Propagowanie sztuki w korelacji z kompetencjami kluczowymi oraz zgodnie z założeniami pedagogiki freblowskiej.
Cele szczegółowe:
– tworzenie warunków do twórczej aktywności dzieci w procesie zabawy,
– wprowadzenie dzieci w świat sztuki,
– zapoznanie z wybranymi dziełami i ich twórcami,
– rozwijanie poczucia estetyki i wrażliwości na piękno,
– rozwijanie postawy twórczej u dzieci,
– zapoznanie z różnorodnymi technikami plastycznymi,
– kształtowanie orientacji przestrzennej,
– rozwijanie zainteresowań światem przyrody,
– doskonalenie umiejętności konstrukcyjnych,
– wspomaganie rozwoju dzieci,
– odkrywanie dziecięcych talentów,
– rozwijanie wiary we własne możliwości,
– rozwijanie kreatywności krytycznego myślenia oraz umiejętności rozwiązywania sytuacji problemowych.
Freblowskie przeplatanki – przeplatanka, nazywana również wyplatanką, to jedna z technik prac twórczych zaproponowanych przez Froebla. Aktywność polega na tworzeniu kompozycji z kolorowych pasków, które przeplatane są przez grubą podkładkę. Uczniowie klasy 2 i 3 samodzielnie wykonali pracę, przygotowując podkładkę i wycinając paski:
Drzewo życia inspirowane sztuką Gustava Klimta w wykonaniu drugoklasistów:
Grzyby inspirowane sztuką japońskiej artystki Yayoi Kusama: