ZASADY BEZPIECZEŃSTWA PODCZAS FERII W DOMU I POZA DOMEM

Sanki, łyżwy, narty, snowtubing, kuligi, wędrówki po górach, a nawet… żeglarstwo lodowe – lista zimowych aktywności jest bardzo długa. Ferie to czas odpoczynku i dobrej zabawy: dla dzieci, ale także ich rodziców. Dnia 13 stycznia odbyła się Apel dotyczący Zasad Bezpieczeństwa podczas Ferii Zimowych. Co zrobić, żeby w tym czasie uniknąć chorób i kontuzji? Podpowiadaliśmy, jak dbać o bezpieczeństwo swoje i bliskich – nie tylko podczas ferii.

,,Babuniu, Dziadziuniu, w dniu Waszego święta, życzenia składają Wam wszystkie wnuczęta..."

Kiedyś każdy z nas był dzieckiem i pamięta, jak ważną rolę w naszym życiu odgrywają dziadkowie. Obchodzone 21 stycznia Święto Babci i dzień później Święto Dziadka to symboliczna uroczystość w kalendarzu naszej szkoły. Tak naprawdę każdego dnia w roku, dziadkowie myślą i troszczą się o swoje wnuki. To właśnie oni potrafią cierpliwie wysłuchać zwierzeń i marzeń, które rodzą się w małych główkach dzieci. Mali artyści z klas I - III już od jakiegoś czasu pilnie uczyli się piosenek dla swoich dziadków. Prezenty przygotowane, buzie uśmiechnięte, galowy strój ….. i czas na przedstawienie. Wszystko zostało nagrane i w taki wirtualny sposób dzieci, poprzez piosenkę mogą wyrazić kochanym babciom i dziadkom swoje uczucia oraz podziękować za trud włożony w ich wychowanie.
Do życzeń dołączają się wychowawczynie klas I – III.
Linki do części artystycznej :
klasa2
https://youtube.com/shorts/p7Kt8qlEkto?feature=share
klasa 3
https://youtu.be/ALCzr8EFN6k
klasa 1
https://youtu.be/NTdqngM_GCk

Wigilia w klasach I-III

Dnia 22.12.2022r. odbyły się Wigilie Klasowe. Uczniowie przynieśli potrawy. Rodzice czynnie włączyli się w przygotowania smakołyków barszczu z uszkami i wigilijnych potraw. W tym uroczystym dniu uczniowie naszej szkoły w odświętnych strojach dzielili się opłatkiem, śpiewali kolędy i składali sobie życzenia. Wszyscy już czują atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Dekoracje na korytarzu, zapach choinki w klasie, dźwięk kolęd wprowadza nas w podniosły nastrój. Dziękujemy rodzicom za włączenie się w pomoc w organizowaniu Wigilii Klasowych.

Wyjazd klasy III do Bojana

Jak powstają bombki?
W mroźny, słoneczny dzień trzecioklasiści odwiedzili „bombkowy raj” w Bojanie. Dla wielu atrakcją była jazda autobusem komunikacji miejskiej i daleki spacer do miejsca docelowego. Potem były opowieści o powstawaniu bombek, ich historia… a po ciepłej herbatce przyszedł czas na ciężką pracę wydmuchiwania bombek . Potem zabawa na śniegu i powrót do szkoły. Każdy uczestnik bombkowego spotkania otrzymał dodatkowo piękną, ręcznie zdobioną bombkę.
Wychowawca klasy trzeciej

Kiermasz świąteczny

Przygotowania do kiermaszu w klasach I-II

Zabawa w przygotowaniach do kiermaszu bardzo podobała się uczniom a, jej efekty poznają wszyscy w środę.

Przygotowania do kiermaszu klasy III

A pierników na święta nie będzie????

Ależ będą, trzecioklasiści już je przygotowali.
Tradycją w naszej klasie stało się dekorowanie świątecznych pierników przygotowanych przez panią Izę i Małgosię.
W czwartkowy poranek wszyscy przeżyliśmy gorączkę bożonarodzeniowych przygotowań. Zabawa w ozdabianie świątecznych ciasteczek przyniosła nam dużo radości. Wygląd i zapach tych słodkości wywoływał „atak głodu” natężający się wraz z powiększającą się ilością gotowych pierników. Z każdej strony słychać było pytanie, „a mogę zjeść ?” Dotrwałyśmy z panią Izą do końca w głębokim przekonaniu i stanowczym zapewnieniu, że te słodkości są na kiermasz. Potem było pakowanie, sprzątanie i czekamy do 13 grudnia, kiedy będziemy mogli wystawić je na naszym stoisku. Serdecznie dziękuję wszystkim rodzicom, którzy włączyli się w przygotowanie tych zajęć.

Wychowawca klasy trzeciej

WYCIECZKA DO GDYNI Z PROGRAMU PN. "POZNAJ POLSKĘ"

Ahoj przygodo!

Dnia 7 grudnia uczniowie klas I – III wraz z wychowawcami ruszyli w podróż do Gdyni w poszukiwaniu przygody. Cel to Muzeum Marynarki Wojennej i Muzeum Emigracji. Był też spacer Nadmorskim Bulwarem. W Muzeum Marynarki Wojennej, które znajduje się przy bulwarze, poznaje się historię oręża polskiego na morzu oraz bogaty zbiór broni z czasów II wojny światowej i okresu powojennego. Nasi uczniowie, oprócz tego uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych, gdzie zdobyli patent marynarski oraz szukali okrętowych myszek. Ciekawa była również wizyta w Muzeum Emigracji, gdzie oprócz zwiedzania z przewodnikiem były jeszcze zadania do rozwiązania. Muzeum Emigracji to jedno z najciekawszych muzeów w Polsce. We wciągający sposób poznaje się tu historię polskich emigrantów, potęgowanych przez nowoczesną multimedialną oprawę. Jako pierwsze na terenie Polski, gromadzi ono i prezentuje zbiory dotyczące polskiej emigracji, a także osiągnięć naszych rodaków za granicą. Okazało się, że nasi uczniowie bardzo dużo wiedzą o emigracji i historii Gdyni. Oba te zwiedzane miejsca były jedną z pierwszych i ważnych lekcji historii oraz dały możliwość przeżycia marynarskiej przygody. Każdy kto mieszka na Pomorzu powinien poznać te miejsca.

Mikołajki w szkole

Współczesny wizerunek świętego Mikołaja – starszego pana z brzuszkiem, siwą brodą, ubranego w czerwoną szatę, został stworzony przez koncern Coca Coli w latach 20. XX wieku. Zgodnie z amerykańską tradycją, Mikołaj wchodzi do domu przez komin, pozostawia upominki pod choinką i przemiesza się po świecie saniami zaprzężonymi w renifery. To nieco bardziej komercyjna wersja wizerunku świętego Mikołaja. U nas Mikołaj wszedł drzwiami do klas wraz z panią Dyrektor i Wicedyrektor, obdarował wszystkich uczniów upominkami. Tego dnia zaplanowaliśmy też zajęcia z klockami LEGO. Radość dzieci była ogromna. Uśmiechnięte buzie uczniów wynagradzają nam każdy wysiłek. Dziękujemy Święty Mikołaju.

Wróżby andrzejkowe

Narodowe Święto Niepodległości

W 1918 r. po 123 latach zaborów państwo polskie odrodziło się i wybiło na niepodległość. Dziś, jak co roku, ten radosny fakt jest powodem naszego świętowania. Z tej okazji 9 listopada 2022 r. w szkole odbył się uroczysty apel. W ramach ogólnopolskiej akcji "Niepodległa do hymnu" 10 listopada 2022 r. o godz. 11.11 odśpiewaliśmy również Mazurek Dąbrowskiego. W dzisiejszych czasach - w sytuacji, gdy za granicami naszego kraju trwa konflikt zbrojny - pojęcie wolności nabrało nowego znaczenia. Uczciliśmy więc godnie 104 rocznicę Święta Niepodległości. Apel przygotowała klasa IV z p. Oleną Olszewską oraz p. Hanną Podlaską. Wystąpił chór Essa oraz grupa Biedronki i grupa Pszczoły z przedszkola.

W dniu 11 listopada 1918 roku Józef Piłsudski przejął od Rady Regencyjnej władzę cywilną oraz wojskową. Wtedy też podpisane zostało zawieszenie broni na froncie zachodnim. W dniu 22 listopada Józef Piłsudski ogłosił się Naczelnikiem Państwa i razem z premierem podpisał dekret o tymczasowych władzach Republiki Polskiej. Dzień 11 listopada, w którym Józef Piłsudski przejął władzę, dla uczczenia powstania suwerennego ośrodka władzy odrodzonej Polski, został w 1937 roku oficjalnie ogłoszony świętem narodowym. Dzień ten był już od 1919 roku obchodzony jako Święto Niepodległości. Od tego czasu jest jednym z najważniejszych świąt obchodzonych przez Polaków w kraju i zagranicą.

WYCIECZKA DO WARSZAWY Z PROGRAMU PN. "POZNAJ POLSKĘ"

W dniach 2 - 3 listopada br. odbyła się dwudniowa wycieczka do Warszawy. Na wycieczkę pojechali uczniowie klasy szóstej i piątej. Zwiedzaliśmy najciekawsze miejsca w stolicy, które przykuwają uwagę turystów. Wyjechaliśmy o godz. 5.00 rano, spod budynku naszej szkoły. Jechaliśmy długo, aż w końcu ujrzeliśmy tablice z napisem: Warszawa. O godzinie 11.00 mieliśmy spotkanie z naszym przewodnikiem Jackiem, który nas oprowadzał po Warszawie przez 2 dni. Pierwszym naszym punktem zwiedzania był grób nieznanego żołnierza. Kolejną atrakcją była wycieczka po Krakowskim Przedmieściu. Minęliśmy pomnik słynnego astronoma Mikołaja Kopernika, który stoi przed pałacem Królewskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Podczas dalszej wędrówki zobaczyliśmy Pałac Prezydencki. Po wywieszonej fladze można było wywnioskować, że głowa państwa znajduje się w stolicy. Minęliśmy również posąg Adama Mickiewicza oraz marszałka Józefa Piłsudskiego. O 14.30 poszliśmy zwiedzać Muzeum Powstania Warszawskiego, w którym było wiele wspaniałych wystaw. Zbieraliśmy kartki z kalendarza z dokładnym opisem tego dnia podczas powstania, oglądaliśmy film, jak wyglądała stolica po wojnie, mogliśmy również na własnej skórze poczuć, to co żołnierze czuli, przechodząc kanałami. Gdy wchodziliśmy do budynku, słychać było rytmiczne uderzenia brzmiące jak bicie serca. Każdy tam znalazł temat, który go zaciekawił. Po muzeum poszliśmy na obiadokolacje. Na zakończenie całego intensywnego dnia udaliśmy się do Hotelu Ibis Style gdzie spędziliśmy jedną noc. Ostatniego dnia wycieczki, pojechaliśmy na cmentarz na Powązkach, jeden z najstarszych w Polsce. Panowała tam leniwa atmosfera i cały cmentarz wyglądał pięknie, przykryty jesiennymi liśćmi. Zobaczyliśmy miejsce spoczynku takich osób jak: Jan Brzechwa, Julian Tuwim, Kamila Skolimowska, Kora, Paweł Królikowski, Irena Szewińska, żołnierzy walczących w Powstaniu Warszawskim. Kolejnym punktem który mieliśmy w planie zwiedzić był Zamek Królewski. Zwiedzanie obejmowało najbardziej ciekawe miejsca. Apartament Wielki w skład którego wchodzi Galerię Owalna, Przedpokój przed Salą Wielką, Sala Rady, Sala Wielka, Pokój Marmurowy, Sala Rycerska, Sala Tronowa, Pokój Konferencyjny; Apartamenty Królewskie, które składają się z Sali Gwardii Konnej Koronnej, Pokoju Oficerskiego, Pokoju Canaletta, Kaplicy Małej, Pokoju Audiencjonalnego Starego, Sypialni, Garderoby i Gabinetu Króla, Pokoju Zielonego, Pokoju Żółtego…

Podczas zwiedzania mogliśmy również obejrzeć Apartament Księcia Stanisława do których należą Antyszambra – Pokój Towarzyski – Gabinet – Galeria Czterech Pór Roku Trzypokojowy Apartament bratanka króla Stanisława Augusta z rokokową boazerią pochodząca z warszawskiego pałacu księcia Kazimierza Czartoryskiego (dziadka króla Stanisława Augusta), wyposażony w portrety rodziny Poniatowskich, meble francuskie z XVIII wieku i pamiątki po królewskiej rodzinie Leszczyńskich. Przewodnik, który oprowadzał nas po przepięknych komnatach zamkowych, opowiadał o historii zamku jego mieszkańcach i ciekawostkach. Pięknie zrekonstruowane wnętrza zamku jak i zachowane oryginalne przedmioty, obrazy cieszyły oczy zwiedzających. Około 12.30 poszliśmy na obiad do restauracji. Po obiedzie pojechaliśmy do Łazienek Królewskich. Przewodnik oprowadzał nas alejkami Łazienek, pokazał pomnik Chopina. Zobaczyć mogliśmy pałac na wyspie, zabytkowe budynki, pawilony, rzeźby oraz ogrody: Królewski, Romantyczny, Modernistyczny. Zwiedzanie Łazienek zakończyliśmy o 16.30 pożegnaliśmy się z naszym przewodnikiem Jackiem i udaliśmy się do busa który na nas czekał. Po zakończeniu zwiedzania wszyscy byliśmy bardzo zadowoleni, chociaż nieco zmęczeni i oszołomieni natłokiem wrażeń. Wycieczka zakończyła się o 22.00.

WYCIECZKA KLASY IV I V DO FROMBORKA I ELBLĄGA Z PROGRAMU PN. "POZNAJ POLSKĘ"

We wtorek 25 października 2022 r. klasy IV i V, w ramach programu pn. ‘’Poznaj Polskę" wyjechały na wycieczkę szkolną. Pierwszym punktem zwiedzania było ukochane miasteczko Mikołaja Kopernika – wybitnego polskiego astronoma, dzięki któremu wiemy, że to Ziemia kręci się wokół Słońca, a nie Słońce wokół Ziemi. We Fromborku zwiedziliśmy przepiękne Wzgórze Katedralne, które oczarowało nas ciszą i spokojem. Po spacerze udaliśmy się do Muzeum Mikołaja Kopernika oraz na wieżę widokową. Poznaliśmy zasadę działania wahadła Foucaulta. Zwieńczeniem naszego pobytu we Fromborku był seans w planetarium. 

W drodze powrotnej odwiedziliśmy przepiękne stare miasto w Elblągu. Ta wyjątkowa starówka, której centralnym miejscem jest katedra, bardzo nam się podobała.  Poznaliśmy historię Kanału Ostródzko – Elbląskiego. Dowiedzieliśmy się, że ta trasa żeglarska jest jedyną w swoim rodzaju, ponieważ tylko tu „statki płyną po trawie”. Bardzo zmęczeni, ale w świetnych nastrojach wróciliśmy do Koleczkowa. 

WYCIECZKA KLAS MŁODSZYCH DO GRUDZIĄDZA

We wtorek 18 października 2022 roku, klasy młodsze wraz ze swoimi wychowawczyniami, pojechały w ramach programu pn. ‘’ Poznaj Polskę’’ do Grudziądza, miasta spichrzy i ułanów. To niezwykle malowniczo położone miasto nad brzegami Wisły, zachwyciło uczestników wycieczki a cudowne opowieści pani przewodnik jeszcze bardziej zaciekawiło i zachęciło młodych podróżników do zwiedzania interesujących miejsc. W muzeum ks. dr. Władysława Łęgi, które zostało założone pod koniec XIX wieku, uczniowie uczestniczyli w warsztatach historycznych. Następnie przeszliśmy na górę zamkową i wspinaliśmy się na wierzę Klimek, skąd rozpościerał się cudowny widok na panoramę Wisły i całego miasta. Następnie spacerkiem zeszliśmy na stare miasto i do bazyliki kolegiackiej św. Mikołaja. Tam pani przewodnik opowiedziała nam historię związaną ze św. Mikołajem. Wspaniałą wycieczkę zakończyliśmy pysznym obiadem w restauracji na rynku głównym. Do Koleczkowa dojechaliśmy w planowanym czasie, zadowoleni i bardzo zmęczeni atrakcjami wyjazdu.

Ślubowanie klasy pierwszej

14 października 2021 roku odbyła się w naszej szkole uroczystość pasowania na ucznia. Pierwszoklasiści zostali włączeni do grona uczniów naszej szkoły. Przed publicznością dzieci zaprezentowały część artystyczną pod okiem wychowawcy pierwszej klasy pani Bogumiły Mejer. Po złożeniu przyrzeczenia 24 pierwszoklasistów zostało pasowanych na uczniów wielkim ołówkiem przez Dyrektora szkoły. Najmłodsi otrzymali również pamiątkowe dyplomy i upominki oraz słodkości. W tym wyjątkowym dniu dzieciom towarzyszyli zaproszeni goście: Wójt Gminy Szemud - Ryszard Kalkowski, sekretarz gminy - Barbara Rzeszewicz, Iwona Curlej - Paszke, dyrektor szkoły - Hanna Garbowska, wicedyrektor - Joanna Kudlicka oraz dumni rodzice i nauczyciele. Wszystkie dzieci, które wstąpiły do społeczności szkolnej otrzymały upominki od gminy. W tym roku dzieci otrzymały m.in. wielofunkcyjne worki, zestawy kredek, bloki, bidon na wodę oraz decyzją Wójta Ryszarda Kalkowskiego 3 wejścia na basen z opiekunem do Centrum Sportowe w Kielnie Życzymy nowym uczniom sukcesów w zdobywaniu wiedzy.

Zapraszamy do fotorelacji :

https://youtu.be/Ozf6qBYOlJ0
https://youtu.be/35QpuEkNM5g
https://youtube.com/shorts/cuZvB3Gn4pI?feature=share
https://youtu.be/gs1FUGtDIFs

Akcja "Sprzątanie Świata" w naszej szkole!

W czwartek 13 października, uczniowie biorąc udział w ogólnopolskiej akcji "Sprzątanie świata" wzięli się do roboty i usunęli śmieci zalegające w naszej okolicy. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu uczniów klasy I-VII nazbieraliśmy wiele worków pełnych odpadów. Praca na rzecz ochrony środowiska trwa w naszej szkole przez cały rok. Dziękujemy uczniom za ich ogromne zaangażowanie w tę akcję!

Dzień Edukacji Narodowej

12 października 2022 r. w Szkole Podstawowej im. Partyzantów Kaszubskich w Koleczkowie odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Przedstawienie przygotowali uczniowie klas IV-VIII pod kierunkiem pani H. Podlaskiej i pani A. Żochowskiej. Młodzi artyści piosenkami i słowem uświetnili ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku naszych nauczycieli. Uczniowie docenili i podkreślili swoją wdzięczność za codzienny trud pracy nauczyciela, jego poświęcenie, czujność i troskę o dobro wychowanków. Na zakończenie akademii głos zabrała Dyrektor Hanna Garbowska, która mówiła o trudnej, ale jakże pięknej pracy nauczyciela. Podziękowała za dotychczasowe zaangażowanie oraz życzyła wielu sił i wytrwałości w tym wyjątkowym zawodzie. 

Dzień chłopaka w klasach I-III

Wyjazd do escape room’u w Gdyni KL. VIII

W środę, 28 września, z okazji Dnia Chłopaka, klasa VIII wybrała się do escape room’u. Podekscytowani wyruszyliśmy o 9 do Gdyni, aby zmierzyć się z wybranymi wcześniej pokojami zagadek. Mimo, że aura nie sprzyjała, dobre humory dopisywały nam przez całą podróż. Na miejscu okazało się, że przybyliśmy za wcześnie i musieliśmy chwilę poczekać. Równo o 10 zostaliśmy wpuszczeni do środka, gdzie obsługa wyjaśniła zasady gry. Grupy zostały odprowadzone do swoich pokoi, by zmierzyć się z zagadkami logicznymi i manualnymi, i wydostać z nich w ciągu 1 godziny. Nie zawsze było to proste, ale pomocne okazały się podpowiedzi wyświetlane na ekranie. Pod koniec gry w poczekalni rozbrzmiewały okrzyki zdziwienia i szoku dochodzące z różnych pokoi. W końcu pojawiła się pierwsza grupa - podekscytowani uczniowie z przejęciem dzielili się swoimi wrażeniami, pojawiły się nawet tańce radości. Gdy wszyscy już wyszli, udaliśmy się do pobliskiej restauracji na pizzę. Niestety z powodu deszczu zrezygnowaliśmy ze spaceru i z dobrymi wspomnieniami wróciliśmy do szkoły.

Wycieczka do Gdyńskiego Centrum Filmowego klas I-III

Dnia 27.09.22 r. uczniowie klas I – III uczestniczyli w projekcji filmu „Szkoła magicznych zwierząt”. Jest to opowieść o przyjaźni i życzliwości między dziećmi i zwierzętami. Pokaz filmowy odbył się w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kino Dzieci. Ideą tego wydarzenia jest przybliżenie młodej publiczności wartościowych filmów wyróżniających się walorami edukacyjnymi, artystycznymi oraz produkcyjnymi.

Bezpieczni na drodze

W środę 21 września w naszej szkole odbyła się wspólna lekcja dla klas pierwszej, drugiej i trzeciej, poświęcona bezpieczeństwu na drodze oraz podczas drogi do i ze szkoły. Duży hol naszego budynku szkoły, zamienił się w jezdnie z przejściem dla pieszych, sygnalizacją świetlną, znakami drogowymi oraz autochodzikami. Zestaw Miasteczko Umiejętności Drogowych AUTOCHODZIK, wprowadziło dzieci w świat ruchu drogowego. Dzieci odgrywały różne role , między innymi pieszego, kierowcy. Ćwiczyły właściwe postawy, uczyły się prawidłowych nawyków, nabywały umiejętności bezpiecznego poruszania się po chodniku i po ulicy. Doskonale wiemy, że dzieci szybko przyswajają wiadomości podczas dobrej i interesującej zabawy. Obserwując uśmiechnięte buzie uczniów klas 1 – 3, możemy stwierdzić , że założone przez nas cele zostały osiągnięte. Dzieciaki nauczyły się odpowiednio zachowywać podczas przechodzenia przez jezdnie i są świadome zagrożeń istniejących w ruchu drogowym.

Zajęcia praktyczne i pokazowe briks 4 kidz- konstrukcje z klocków lego.

Pokaz Studia Tańca MOTTION

Pokaz karate w szkole

Rozpoczęcie roku szkolnego
2022/2023

Jak co roku, cała społeczność Szkoły Podstawowej im. Partyzantów Kaszubskich w Koleczkowie spotkała się na uroczystości rozpoczęcia Nowego Roku Szkolnego 2022/2023. Dyrektor szkoły Hanna Garbowska i wicedyrektor Joanna Kudlicka powitały, proboszcza tutejszej parafii oraz nauczycieli, rodziców i uczniów Szkoły Podstawowej w Koleczkowo.
W przemówieniu Dyrektor Szkoły przekazała bieżące informacje dotyczące organizacji pracy szkoły. Dyrektor życzyła wszystkim dużo zdrowia a uczniom jak najlepszych wyników w nauce. Zdjęcia do obejrzenia poniżej.