UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2022/2023 ODBYŁO SIĘ 23 CZERWCA

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/2023 odbyło się 23 czerwca br. Uroczystość pożegnania uczniów klas I – VIII rozpoczęła się od zaśpiewania hymnu narodowego i powitania zaproszonego gości. Wicedyrektor odczytała życzenia i podziękowania za pracę od Wójta Gminy Szemud. Następnie głos zabrała pani dyrektor, Hanna Garbowska, kierując słowa do uczniów życzyła im dużo sukcesów w dalszej edukacji. Również ksiądz proboszcz Roman Naleziński zwracając się do absolwentów, przywołał między innymi słowa świętego Jana Pawła II mówiąc, że trzeba od siebie dużo wymagać, nawet gdyby inni nie wymagali. W dalszej części uroczystości uczniowie z wysokimi wynikami w nauce otrzymali nagrody książkowe i świadectwa z wyróżnieniem, a ich rodzice listy gratulacyjne. Naszych absolwentów pożegnali uczniowie klasy siódmej, recytując dowcipne wierszyki o każdej osobie, a wybrani uczniowie klas młodszych wręczyli wszystkim absolwentom upominki. Na zakończenie przedstawiciele klasy ósmej podziękowali nauczycielom za trud włożony w ich nauczanie i wychowanie. Następnie klasy I-III przedstawiły część artystyczną, również posypały się gratulacje i życzenia. Życzymy wszystkim udanych i bezpiecznych wakacji oraz sukcesów w dalszej edukacji!

BEZPIECZNE WAKACJE

W naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów klas I-IV z mł. asp. Karolem Walkusz (gm. Szemud), obejmujący teren wsi: Koleczkowo. Prelekcja dotyczyła bezpieczeństwa letniego wypoczynku i poruszania się po drogach.

Wycieczka do Gdańska

W środę 7 czerwca 2023 roku, klasy młodsze wraz ze swoimi wychowawczyniami, pojechały w ramach programu pn. ‘’ Poznaj Polskę’’ do Gdańska. Odwiedziliśmy Park Oliwski, Gdańsk Stare Miasto, Statek Muzeum "Sołdek". Oddział Narodowego Muzeum Morskiego i Muzeum Inkluzji w Bursztynie. Wspaniałą wycieczkę zakończyliśmy pysznym obiadem w restauracji. Do Koleczkowa dojechaliśmy trochę spóźnieni, ale zadowoleni i bardzo zmęczeni atrakcjami wyjazdu.

Apel

Uczniowie klas 1-3 przygotowały występ o Europie. Klasa 3 przedstawiła poszczególne kraje Europy w zabawnych wierszykach, klasa 1 zaśpiewała piosenkę o Unii Europejskiej, klasa 2 zaśpiewała "Zatańcz z nami Europo", a dziewczynki zatańczyły nam walczyka.
Dzieci i nauczyciele ZSP w Koleczkowie

DZIEŃ DZIECKA cd

Dzieciom największą radość sprawia zabawa i ruch, dlatego 1 czerwca uczniowie klas I-VIII, dzięki uprzejmości Dyrekcji, Gminnego Centrum Samorządowego w Szemudzie i Radzie Rodziców, miały możliwość skorzystania z dmuchawca, straży pożarnej, malowanie twarzy, ognisko z kiełbaskami oraz zjedzenie pysznych naleśników i lodów. Dziękujemy za cudowną niespodziankę, która wywołała uśmiechy na twarzach dzieci. Zabawa była szalona i radosna, a czas w szkole milej spędzony:) Dziękujemy bardzo:)
Dzieci i nauczyciele ZSP w Koleczkowie

DZIEŃ DZIECKA START ❤️❤️

Dnia 31 maja br. pojechaliśmy z uczniami klas I-IV, do Centrum Samorządowego w Gminie Szemud, gdzie obejrzeliśmy spektakl pt. „Nowe Przygody Smoka Jabberwocka”. Było dużo radości i uśmiechu. Dziękujemy za zorganizowanie dowozów dzieci.
ZSP Koleczkowo

Dzień Rodziny

Dnia 30 maja br. odbył się w naszej szkole Dzień Rodziny. Część artystyczną dla rodziców z okazji ich święta przedstawiamy poniżej.
Klasa 1
https://youtu.be/qdZrDxN9RUo
Klasa1cd
https://youtu.be/s41gz5E3YvM
Klasa2
https://youtu.be/JBVEm4GbHxQ
Klasa 3
https://youtu.be/EdBxS9Osxiw

Gminny konkurs z j. angielskiego

30 maja w Bojanie odbył się gminny konkurs z języka angielskiego pt. "English is easy". Naszą szkołę reprezentowało 4 uczniów. Leonard Jakusz z klasy 4 zdobył 2 miejsce w kategorii klas 4-6, Karol Jakusz z klasy 8 zajął 3 miejsce w kategorii klas 7-8, natomiast Karol Zaklicki z klasy 1 i Franciszek Mykowski z klasy 2 otrzymali podziękowania za udział i zaproszenie do udziału w przyszłym roku.
Gratulujemy i dziękujemy za zaangażowanie!

Konkurs z j. angielskiego klas I-III

15 mają br. odbyły się eliminacje do gminnego konkursu z języka angielskiego "English is easy". Dzieci brały udział w dwóch przedziałach wiekowych: klasa 1 oraz klasy 2 i 3. Do II etapu zakwalifikowali się Franciszek Mykowski i Karol Zaklicki. Wszystkim laureatom i biorącym udział serdecznie gratulujemy i dziękujemy 🙂 Natomiast Karol i Franek pojadą do Bojana 30 maja br. reprezentować naszą szkołę. Trzymajcie kciuki!

System FALA – Akcja edukacyjna pn. Szkoła Nowoczesnego Pasażera

System FALA jest nowoczesną platformą do planowania podróży oraz płacenia za przejazdy w transporcie publicznym na terenie województwa pomorskiego. Obejmie on swoim zasięgiem trasy transportu kolejowego (pociągi aglomeracyjne i regionalne, czyli pociągi Polregio oraz PKP SKM w Trójmieście). Spółka InnoBaltica kupiła busy, w których odbywają się prezentacje tej aplikacji. Dnia 17 maja taki busik odwiedził też naszą szkołę ZSP Koleczkowo. Uczniowie mogli osobiście zobaczyć jak wygląda korzystanie z tej aplikacji. Dziękujemy 🙂

ZSP Koleczkowo

Apel z okazji Narodowego Święta Konstytucji Trzeciego Maja

W piątek 28 kwietnia br. odbył się apel z okazji Narodowego Święta Konstytucji Trzeciego Maja – jest to polskie święto państwowe obchodzone 3 maja ustanowione w 1919 roku i ponownie w 1990 roku. W 1791 roku w Rzeczypospolitej Obojga Narodów uchwalono jedną z pierwszych na świecie konstytucji. Wyprzedziła ona m.in. konstytucję francuską. Konstytucja została uchwalona przez Sejm Czteroletni, który został zwołany w październiku 1788. Uroczystość przygotowali uczniowie klasy VIII z nauczycielem wiedzy o społeczeństwie p. Adrianem Bączyńskim a oprawę muzyczną Chór Essa z nauczycielem muzyki p. Hanną Podlaską.

Na zakończenie wszyscy wspólnie odśpiewali Hymn Polski.

„Dzień Matki Ziemi „

Sprzątanie okolicy szkoły z przydziałem ulic . Kształtowanie świadomości i postaw proekologicznych u uczniów.

Pasowanie na czytelnika

W naszej szkole pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki na stałe wpisało się do kalendarza uroczystości szkolnych. Głównym celem tej uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania. Było więc zwiedzanie biblioteki, słuchanie fragmentów książki Grzegorza Kasdepke „Detektyw Pozytywka” i rozwiązywanie zagadek detektywa. Potem uczniowie złożyli uroczyste przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Teraz już każdy mógł wypożyczyć wybraną przez siebie książkę. Dla pierwszoklasistów był to kolejny ważny dzień, w którym wszyscy stali się prawdziwymi czytelnikami szkolnej biblioteki.

Koncert muzyczny: „Instrumenty muzyczne wierszem przeplatane”

Dnia 19 kwietnia gościli w naszej szkole uczniowie z Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Fryderyka Chopina z Wejherowa. Jest to publiczna szkoła artystyczna, prowadzona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Szkoła Muzyczna popularyzuje muzykę podczas koncertów szkolnych i środowiskowych. Muzyka to coś wspaniałego i niezwykłego. Potrafi przenosić nas w niebiańskie rejony i uspokajać w bardzo trudnych chwilach. Nas przeniosło wysoko w chmury. Dziękujemy 🙂 ZSP w Koleczkowie

Zajączku, zajączku, gdzie ukryłeś jajeczka?

Przyjęło się, że zając wielkanocny przychodzi w pierwszy dzień świąt, czyli Wielką Niedzielę, z samego rana. Wówczas po uroczystym śniadaniu w rodzinnym gronie dzieci szukają ukrytych w domu czy ogrodzie prezentów od zajączka. Uczniowie klasy trzeciej w ostatnim, przed świętam, dniu nauki szkolnej wyruszyli z koszykami na boisku w poszukiwaniu świątecznych jajeczek. Wszyscy świetnie się bawili. Dziękujemy Rodzicom za przygotowanie tej zabawy.

Zajęcia z klockami LEGO

Dnia 3 kwietnia zaplanowaliśmy zajęcia z klockami LEGO. Radość dzieci była ogromna. Uśmiechnięte buzie uczniów wynagradzają nam każdy wysiłek.

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

2 kwietnia to Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Został on ustanowiony w 2008 r. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu i budowanie wrażliwości społecznej w tym zakresie. W naszej szkole, z tej okazji, przygotowano wystawę z najważniejszymi informacjami odnośnie trudności, z jakimi zmagają się osoby dotknięte tym zaburzeniem. 2 kwietnia wśród nauczycieli i uczniów dominował w ubiorze kolor niebieski.

MARZANNO, MARZANNO, TY ZIMOWA PANNO!

Jedną z podtrzymywanych do dziś tradycji w naszej szkole jest topienie Marzanny czyli zimowej panny. Dzieci w ten sposób wyrażają radość z przychodzącej wiosny i odchodzącej zimy. Tradycja nakazuje, aby dziecięcy orszak z marzanną udał się nad rzekę, spalił i utopił zimową pannę. Uczniowie klasy trzeciej dzień wcześnie z dostępnych w klasie materiałów, czyli bibuły i tektury przygotowali kukłę. W czasie pracy dzieci poznały tradycję związaną z obrzędem powitania wiosny. Samo wykonanie pracy sprawiło im ogromną radość. Następnego dnia, czyli w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny uczniowie klas I – III wraz z wychowawcami udali się na brzeg Zagórzanki, aby tam dokonać aktu pożegnania zimy. Dzieci idąc śpiewały wiosenne piosenki, żeby odgonić deszczowe chmury. W drodze powrotnej do szkoły wszyscy wypatrywali oznak wiosny. Były więc przebiśniegi, krokusy, pączki na drzewach i bazie kotki. W radosnym nastroju wszyscy wrócili do szkoły na zajęcia.
Filmiki:
Klasa 1
https://www.youtube.com/watch?v=52c9EfCvO6s&ab_channel=Bogumi%C5%82aMejer
Klasa 2
https://www.youtube.com/shorts/VVj7gtX1XtY
Klasa 3
https://www.youtube.com/shorts/eoFS5E7C4Z0
Klasy I-III
https://www.youtube.com/shorts/auL2lW7v8L8
https://www.youtube.com/watch?v=DVNRjSHw3mY&ab_channel=Bogumi%C5%82aMejer

Dzień Świętego Patryka

Dnia 17 marca obchodziliśmy Dzień Świętego Patryka. Na lekcjach języka angielskiego dzieci usłyszały legendy o Świętym Patryku oraz oglądały film o obchodach tego święta. Stworzyliśmy mnóstwo ciekawych ozdób, m.in. koniczynki, kapelusze, tęcze, garnce złota. Śpiewaliśmy piosenki o skrzatach, a niektórzy próbowali zatańczyć taniec irlandzki. Klasy 1-3 udekorowały fotobudkę, z której mogli korzystać wszyscy uczniowie.

Dzień matematyki

Dnia14 marca obchodziliśmy w naszej szkole – Międzynarodowy Dzień Matematyki

Dzień Kobiet

„Raz do roku jest taki dzień, który przemija jak piękny sen. Wszystkie kobiety, panie i matki, w dniu tym dostają pachnące kwiatki.”

8 marca – Międzynarodowy Dzień Kobiet – na stałe wpisał się do szkolnego kalendarza. I mimo, że jego ranga, w porównaniu z minionymi okresami, znacznie spadła, co roku z okazji tego sympatycznego marcowego święta w naszej szkole pojawiają się kwiaty, życzenia i drobne upominki dla małych i tych większych kobiet. W ten wyjątkowy dzień zostały one powitane kwiatami oraz drobnymi upominkami a w klasach i na szkolnych korytarzach czuć było wyjątkową atmosferę.

Żywa lekcja historii

Dnia 7 marca 2023r. w Szkole Podstawowej odbyła się żywa lekcja historii. Uczniowie zapoznali się z orężem, obyczajami i kulturą średniowiecza. W tej podróży do historii edukatorzy, korzystając z licznie zgromadzonych na sali replik eksponatów, jak: zbroi legionistów rzymskich, zbroi wojów piastowskich po uzbrojenie polskiej szlachty, wprowadzali, czy też utrwalali wiedzę, jaką uczniowie posiedli na lekcjach historii zasiadając w szkolnych ławkach. Uczniowie z zapartym tchem słuchali.

Apel z okazji Patrona Szkoły

Dnia 06.03.2023 roku odbył się w naszej szkole uroczysty apel upamiętniający naszego Patrona - Partyzantów Kaszubskich. Uczniowie wysłuchali go z wielkim zainteresowaniem i uwagą. Piękny wieniec, ufundowany przez Radę Rodziców, został złożony przy tablicy pamiątkowej w centrum Koleczkowa.

Tłusty czwartek w klasach I-III

Ostatni czwartek karnawału to ulubiony dzień każdego łasucha, a tych nie brakuje w naszej szkole. Uczniowie klas I-III poznali tradycje Tłustego Czwartku, rozwiązywali pączkowe zagadki i słodkie zadania. Nie brakowało także kolorowanek. Mimo wielu atrakcji, które wychowawcy zapewnili swoim podopiecznym, bohaterem dnia był oczywiście pyszny pączek dla każdego. Mimo tego, że pączki każdego dnia są dostępne, smaczne i słodkie, to w Tłusty Czwartek smakują zupełnie inaczej i jemy je z większym apetytem. Dziękujemy za pączki Radzie Rodziców SP oraz indywidualnym darczyńcom.

Wycieczka do teatru

Dnia 15 lutego klasy I-III uczestniczyły w spektaklu pt.”Ach, ta Pipi”
Dzieci zobaczyły ciekawą historię małej Pippi, dzięki której przekonały się, co znaczy i jak ważna jest, szczególnie dzisiaj, tolerancja. Dowiedziały się co znaczy prawdziwa przyjaźń i dlaczego warto być dobrym dla zwierząt. Zobaczyli całą masę ciekawych postaci jak choćby siłacza Adolfa, wesołych policjantów, chuligana Labana czy bardzo śmiesznych złodziejaszków. Usłyszeli wiele wesołych piosenek oraz zobaczyli kilka nowatorskich rozwiązań teatralnych. Dzieci były zachwycone.
Wychowawcy klas I-III

Walentynki klas I-III

Dnia 14.02.2023 r. w naszej szkole obchodziliśmy Walentynki – wyjątkowy dzień wyrażania sympatii czy przyjaźni. Dzień ten, wpisał się już na stałe w harmonogram szkolnych imprez i uroczystości. Co roku staramy się, aby ten dzień był wyjątkowy. Tradycyjnie zorganizowano pocztę walentynkową. Uczniowie klas I-III, którzy chcieli przekazać życzenia swoim sympatiom, kilka dni wcześniej wrzucali własnoręcznie wykonane serduszka i kartki walentynkowe do specjalnie przygotowanej skrzynki. Następnie – Walentynkowy Listonosz, w tym roku klasa I – rozdawała pocztę w czasie zajęć lekcyjnych. Nie zabrakło też wyrazów sympatii pod adresem Dyrekcji i Wicedyrektor Szkoły, nauczycieli i wychowawców. Wszyscy odbiorcy byli mile zaskoczeni. Podczas Walentynek obowiązywał ubiór w kolorze czerwonym. Niepowtarzalna atmosfera szkolnych walentynek pozostanie z pewnością na długo w pamięci wszystkich uczniów i nauczycieli.

Bal karnawałowy klas I-III

Karnawał to miła, szalona, pełna wrażeń, kolorów, dźwięków, smaków i zabaw tradycja, nie tylko dla dorosłych. Bal karnawałowy jest atrakcją bardzo lubianą również przez dzieci, dostarcza im wielu przeżyć i radości. Tak też było u nas, w dniu 6 stycznia 2023 roku.
Na pięknie udekorowanym holu pojawiły się kolorowe postaci. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, można było zobaczyć: wróżki, królewny, biedronki, księżniczki, Pippi, rycerzy, piratów, policjantów, żołnierzy, Batmanów, …nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Na holu podczas pląsów było bardzo kolorowo, wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy mimo chwilowego zmęczenia. Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały hol. Bal umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, a to było głównym celem tego balu.
Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów i poczęstunku. Jak również za zorganizowanie fotobudki, w której każdy mógł wykonać sobie szalone i kolorowe zdjęcia. Kolejny bal karnawałowy już za rok.
Zapraszamy na fotorelację 🙂
Link do filmiku:
https://youtu.be/BC7YjUTNjHs

ZASADY BEZPIECZEŃSTWA PODCZAS FERII W DOMU I POZA DOMEM

Sanki, łyżwy, narty, snowtubing, kuligi, wędrówki po górach, a nawet… żeglarstwo lodowe – lista zimowych aktywności jest bardzo długa. Ferie to czas odpoczynku i dobrej zabawy: dla dzieci, ale także ich rodziców. Dnia 13 stycznia odbyła się Apel dotyczący Zasad Bezpieczeństwa podczas Ferii Zimowych. Co zrobić, żeby w tym czasie uniknąć chorób i kontuzji? Podpowiadaliśmy, jak dbać o bezpieczeństwo swoje i bliskich – nie tylko podczas ferii.

,,Babuniu, Dziadziuniu, w dniu Waszego święta, życzenia składają Wam wszystkie wnuczęta..."

Kiedyś każdy z nas był dzieckiem i pamięta, jak ważną rolę w naszym życiu odgrywają dziadkowie. Obchodzone 21 stycznia Święto Babci i dzień później Święto Dziadka to symboliczna uroczystość w kalendarzu naszej szkoły. Tak naprawdę każdego dnia w roku, dziadkowie myślą i troszczą się o swoje wnuki. To właśnie oni potrafią cierpliwie wysłuchać zwierzeń i marzeń, które rodzą się w małych główkach dzieci. Mali artyści z klas I - III już od jakiegoś czasu pilnie uczyli się piosenek dla swoich dziadków. Prezenty przygotowane, buzie uśmiechnięte, galowy strój ….. i czas na przedstawienie. Wszystko zostało nagrane i w taki wirtualny sposób dzieci, poprzez piosenkę mogą wyrazić kochanym babciom i dziadkom swoje uczucia oraz podziękować za trud włożony w ich wychowanie.
Do życzeń dołączają się wychowawczynie klas I – III.
Linki do części artystycznej :
klasa2
https://youtube.com/shorts/p7Kt8qlEkto?feature=share
klasa 3
https://youtu.be/ALCzr8EFN6k
klasa 1
https://youtu.be/NTdqngM_GCk

Wigilia w klasach I-III

Dnia 22.12.2022r. odbyły się Wigilie Klasowe. Uczniowie przynieśli potrawy. Rodzice czynnie włączyli się w przygotowania smakołyków barszczu z uszkami i wigilijnych potraw. W tym uroczystym dniu uczniowie naszej szkoły w odświętnych strojach dzielili się opłatkiem, śpiewali kolędy i składali sobie życzenia. Wszyscy już czują atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Dekoracje na korytarzu, zapach choinki w klasie, dźwięk kolęd wprowadza nas w podniosły nastrój. Dziękujemy rodzicom za włączenie się w pomoc w organizowaniu Wigilii Klasowych.

Wyjazd klasy III do Bojana

Jak powstają bombki?
W mroźny, słoneczny dzień trzecioklasiści odwiedzili „bombkowy raj” w Bojanie. Dla wielu atrakcją była jazda autobusem komunikacji miejskiej i daleki spacer do miejsca docelowego. Potem były opowieści o powstawaniu bombek, ich historia… a po ciepłej herbatce przyszedł czas na ciężką pracę wydmuchiwania bombek . Potem zabawa na śniegu i powrót do szkoły. Każdy uczestnik bombkowego spotkania otrzymał dodatkowo piękną, ręcznie zdobioną bombkę.
Wychowawca klasy trzeciej

Kiermasz świąteczny

Przygotowania do kiermaszu w klasach I-II

Zabawa w przygotowaniach do kiermaszu bardzo podobała się uczniom a, jej efekty poznają wszyscy w środę.

Przygotowania do kiermaszu klasy III

A pierników na święta nie będzie????

Ależ będą, trzecioklasiści już je przygotowali.
Tradycją w naszej klasie stało się dekorowanie świątecznych pierników przygotowanych przez panią Izę i Małgosię.
W czwartkowy poranek wszyscy przeżyliśmy gorączkę bożonarodzeniowych przygotowań. Zabawa w ozdabianie świątecznych ciasteczek przyniosła nam dużo radości. Wygląd i zapach tych słodkości wywoływał „atak głodu” natężający się wraz z powiększającą się ilością gotowych pierników. Z każdej strony słychać było pytanie, „a mogę zjeść ?” Dotrwałyśmy z panią Izą do końca w głębokim przekonaniu i stanowczym zapewnieniu, że te słodkości są na kiermasz. Potem było pakowanie, sprzątanie i czekamy do 13 grudnia, kiedy będziemy mogli wystawić je na naszym stoisku. Serdecznie dziękuję wszystkim rodzicom, którzy włączyli się w przygotowanie tych zajęć.

Wychowawca klasy trzeciej

WYCIECZKA DO GDYNI Z PROGRAMU PN. "POZNAJ POLSKĘ"

Ahoj przygodo!

Dnia 7 grudnia uczniowie klas I – III wraz z wychowawcami ruszyli w podróż do Gdyni w poszukiwaniu przygody. Cel to Muzeum Marynarki Wojennej i Muzeum Emigracji. Był też spacer Nadmorskim Bulwarem. W Muzeum Marynarki Wojennej, które znajduje się przy bulwarze, poznaje się historię oręża polskiego na morzu oraz bogaty zbiór broni z czasów II wojny światowej i okresu powojennego. Nasi uczniowie, oprócz tego uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych, gdzie zdobyli patent marynarski oraz szukali okrętowych myszek. Ciekawa była również wizyta w Muzeum Emigracji, gdzie oprócz zwiedzania z przewodnikiem były jeszcze zadania do rozwiązania. Muzeum Emigracji to jedno z najciekawszych muzeów w Polsce. We wciągający sposób poznaje się tu historię polskich emigrantów, potęgowanych przez nowoczesną multimedialną oprawę. Jako pierwsze na terenie Polski, gromadzi ono i prezentuje zbiory dotyczące polskiej emigracji, a także osiągnięć naszych rodaków za granicą. Okazało się, że nasi uczniowie bardzo dużo wiedzą o emigracji i historii Gdyni. Oba te zwiedzane miejsca były jedną z pierwszych i ważnych lekcji historii oraz dały możliwość przeżycia marynarskiej przygody. Każdy kto mieszka na Pomorzu powinien poznać te miejsca.

Mikołajki w szkole

Współczesny wizerunek świętego Mikołaja – starszego pana z brzuszkiem, siwą brodą, ubranego w czerwoną szatę, został stworzony przez koncern Coca Coli w latach 20. XX wieku. Zgodnie z amerykańską tradycją, Mikołaj wchodzi do domu przez komin, pozostawia upominki pod choinką i przemiesza się po świecie saniami zaprzężonymi w renifery. To nieco bardziej komercyjna wersja wizerunku świętego Mikołaja. U nas Mikołaj wszedł drzwiami do klas wraz z panią Dyrektor i Wicedyrektor, obdarował wszystkich uczniów upominkami. Tego dnia zaplanowaliśmy też zajęcia z klockami LEGO. Radość dzieci była ogromna. Uśmiechnięte buzie uczniów wynagradzają nam każdy wysiłek. Dziękujemy Święty Mikołaju.

Wróżby andrzejkowe

Narodowe Święto Niepodległości

W 1918 r. po 123 latach zaborów państwo polskie odrodziło się i wybiło na niepodległość. Dziś, jak co roku, ten radosny fakt jest powodem naszego świętowania. Z tej okazji 9 listopada 2022 r. w szkole odbył się uroczysty apel. W ramach ogólnopolskiej akcji "Niepodległa do hymnu" 10 listopada 2022 r. o godz. 11.11 odśpiewaliśmy również Mazurek Dąbrowskiego. W dzisiejszych czasach - w sytuacji, gdy za granicami naszego kraju trwa konflikt zbrojny - pojęcie wolności nabrało nowego znaczenia. Uczciliśmy więc godnie 104 rocznicę Święta Niepodległości. Apel przygotowała klasa IV z p. Oleną Olszewską oraz p. Hanną Podlaską. Wystąpił chór Essa oraz grupa Biedronki i grupa Pszczoły z przedszkola.

W dniu 11 listopada 1918 roku Józef Piłsudski przejął od Rady Regencyjnej władzę cywilną oraz wojskową. Wtedy też podpisane zostało zawieszenie broni na froncie zachodnim. W dniu 22 listopada Józef Piłsudski ogłosił się Naczelnikiem Państwa i razem z premierem podpisał dekret o tymczasowych władzach Republiki Polskiej. Dzień 11 listopada, w którym Józef Piłsudski przejął władzę, dla uczczenia powstania suwerennego ośrodka władzy odrodzonej Polski, został w 1937 roku oficjalnie ogłoszony świętem narodowym. Dzień ten był już od 1919 roku obchodzony jako Święto Niepodległości. Od tego czasu jest jednym z najważniejszych świąt obchodzonych przez Polaków w kraju i zagranicą.

WYCIECZKA DO WARSZAWY Z PROGRAMU PN. "POZNAJ POLSKĘ"

W dniach 2 - 3 listopada br. odbyła się dwudniowa wycieczka do Warszawy. Na wycieczkę pojechali uczniowie klasy szóstej i piątej. Zwiedzaliśmy najciekawsze miejsca w stolicy, które przykuwają uwagę turystów. Wyjechaliśmy o godz. 5.00 rano, spod budynku naszej szkoły. Jechaliśmy długo, aż w końcu ujrzeliśmy tablice z napisem: Warszawa. O godzinie 11.00 mieliśmy spotkanie z naszym przewodnikiem Jackiem, który nas oprowadzał po Warszawie przez 2 dni. Pierwszym naszym punktem zwiedzania był grób nieznanego żołnierza. Kolejną atrakcją była wycieczka po Krakowskim Przedmieściu. Minęliśmy pomnik słynnego astronoma Mikołaja Kopernika, który stoi przed pałacem Królewskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Podczas dalszej wędrówki zobaczyliśmy Pałac Prezydencki. Po wywieszonej fladze można było wywnioskować, że głowa państwa znajduje się w stolicy. Minęliśmy również posąg Adama Mickiewicza oraz marszałka Józefa Piłsudskiego. O 14.30 poszliśmy zwiedzać Muzeum Powstania Warszawskiego, w którym było wiele wspaniałych wystaw. Zbieraliśmy kartki z kalendarza z dokładnym opisem tego dnia podczas powstania, oglądaliśmy film, jak wyglądała stolica po wojnie, mogliśmy również na własnej skórze poczuć, to co żołnierze czuli, przechodząc kanałami. Gdy wchodziliśmy do budynku, słychać było rytmiczne uderzenia brzmiące jak bicie serca. Każdy tam znalazł temat, który go zaciekawił. Po muzeum poszliśmy na obiadokolacje. Na zakończenie całego intensywnego dnia udaliśmy się do Hotelu Ibis Style gdzie spędziliśmy jedną noc. Ostatniego dnia wycieczki, pojechaliśmy na cmentarz na Powązkach, jeden z najstarszych w Polsce. Panowała tam leniwa atmosfera i cały cmentarz wyglądał pięknie, przykryty jesiennymi liśćmi. Zobaczyliśmy miejsce spoczynku takich osób jak: Jan Brzechwa, Julian Tuwim, Kamila Skolimowska, Kora, Paweł Królikowski, Irena Szewińska, żołnierzy walczących w Powstaniu Warszawskim. Kolejnym punktem który mieliśmy w planie zwiedzić był Zamek Królewski. Zwiedzanie obejmowało najbardziej ciekawe miejsca. Apartament Wielki w skład którego wchodzi Galerię Owalna, Przedpokój przed Salą Wielką, Sala Rady, Sala Wielka, Pokój Marmurowy, Sala Rycerska, Sala Tronowa, Pokój Konferencyjny; Apartamenty Królewskie, które składają się z Sali Gwardii Konnej Koronnej, Pokoju Oficerskiego, Pokoju Canaletta, Kaplicy Małej, Pokoju Audiencjonalnego Starego, Sypialni, Garderoby i Gabinetu Króla, Pokoju Zielonego, Pokoju Żółtego…

Podczas zwiedzania mogliśmy również obejrzeć Apartament Księcia Stanisława do których należą Antyszambra – Pokój Towarzyski – Gabinet – Galeria Czterech Pór Roku Trzypokojowy Apartament bratanka króla Stanisława Augusta z rokokową boazerią pochodząca z warszawskiego pałacu księcia Kazimierza Czartoryskiego (dziadka króla Stanisława Augusta), wyposażony w portrety rodziny Poniatowskich, meble francuskie z XVIII wieku i pamiątki po królewskiej rodzinie Leszczyńskich. Przewodnik, który oprowadzał nas po przepięknych komnatach zamkowych, opowiadał o historii zamku jego mieszkańcach i ciekawostkach. Pięknie zrekonstruowane wnętrza zamku jak i zachowane oryginalne przedmioty, obrazy cieszyły oczy zwiedzających. Około 12.30 poszliśmy na obiad do restauracji. Po obiedzie pojechaliśmy do Łazienek Królewskich. Przewodnik oprowadzał nas alejkami Łazienek, pokazał pomnik Chopina. Zobaczyć mogliśmy pałac na wyspie, zabytkowe budynki, pawilony, rzeźby oraz ogrody: Królewski, Romantyczny, Modernistyczny. Zwiedzanie Łazienek zakończyliśmy o 16.30 pożegnaliśmy się z naszym przewodnikiem Jackiem i udaliśmy się do busa który na nas czekał. Po zakończeniu zwiedzania wszyscy byliśmy bardzo zadowoleni, chociaż nieco zmęczeni i oszołomieni natłokiem wrażeń. Wycieczka zakończyła się o 22.00.

WYCIECZKA KLASY IV I V DO FROMBORKA I ELBLĄGA Z PROGRAMU PN. "POZNAJ POLSKĘ"

We wtorek 25 października 2022 r. klasy IV i V, w ramach programu pn. ‘’Poznaj Polskę" wyjechały na wycieczkę szkolną. Pierwszym punktem zwiedzania było ukochane miasteczko Mikołaja Kopernika – wybitnego polskiego astronoma, dzięki któremu wiemy, że to Ziemia kręci się wokół Słońca, a nie Słońce wokół Ziemi. We Fromborku zwiedziliśmy przepiękne Wzgórze Katedralne, które oczarowało nas ciszą i spokojem. Po spacerze udaliśmy się do Muzeum Mikołaja Kopernika oraz na wieżę widokową. Poznaliśmy zasadę działania wahadła Foucaulta. Zwieńczeniem naszego pobytu we Fromborku był seans w planetarium. 

W drodze powrotnej odwiedziliśmy przepiękne stare miasto w Elblągu. Ta wyjątkowa starówka, której centralnym miejscem jest katedra, bardzo nam się podobała.  Poznaliśmy historię Kanału Ostródzko – Elbląskiego. Dowiedzieliśmy się, że ta trasa żeglarska jest jedyną w swoim rodzaju, ponieważ tylko tu „statki płyną po trawie”. Bardzo zmęczeni, ale w świetnych nastrojach wróciliśmy do Koleczkowa. 

WYCIECZKA KLAS MŁODSZYCH DO GRUDZIĄDZA

We wtorek 18 października 2022 roku, klasy młodsze wraz ze swoimi wychowawczyniami, pojechały w ramach programu pn. ‘’ Poznaj Polskę’’ do Grudziądza, miasta spichrzy i ułanów. To niezwykle malowniczo położone miasto nad brzegami Wisły, zachwyciło uczestników wycieczki a cudowne opowieści pani przewodnik jeszcze bardziej zaciekawiło i zachęciło młodych podróżników do zwiedzania interesujących miejsc. W muzeum ks. dr. Władysława Łęgi, które zostało założone pod koniec XIX wieku, uczniowie uczestniczyli w warsztatach historycznych. Następnie przeszliśmy na górę zamkową i wspinaliśmy się na wierzę Klimek, skąd rozpościerał się cudowny widok na panoramę Wisły i całego miasta. Następnie spacerkiem zeszliśmy na stare miasto i do bazyliki kolegiackiej św. Mikołaja. Tam pani przewodnik opowiedziała nam historię związaną ze św. Mikołajem. Wspaniałą wycieczkę zakończyliśmy pysznym obiadem w restauracji na rynku głównym. Do Koleczkowa dojechaliśmy w planowanym czasie, zadowoleni i bardzo zmęczeni atrakcjami wyjazdu.

Ślubowanie klasy pierwszej

14 października 2021 roku odbyła się w naszej szkole uroczystość pasowania na ucznia. Pierwszoklasiści zostali włączeni do grona uczniów naszej szkoły. Przed publicznością dzieci zaprezentowały część artystyczną pod okiem wychowawcy pierwszej klasy pani Bogumiły Mejer. Po złożeniu przyrzeczenia 24 pierwszoklasistów zostało pasowanych na uczniów wielkim ołówkiem przez Dyrektora szkoły. Najmłodsi otrzymali również pamiątkowe dyplomy i upominki oraz słodkości. W tym wyjątkowym dniu dzieciom towarzyszyli zaproszeni goście: Wójt Gminy Szemud - Ryszard Kalkowski, sekretarz gminy - Barbara Rzeszewicz, Iwona Curlej - Paszke, dyrektor szkoły - Hanna Garbowska, wicedyrektor - Joanna Kudlicka oraz dumni rodzice i nauczyciele. Wszystkie dzieci, które wstąpiły do społeczności szkolnej otrzymały upominki od gminy. W tym roku dzieci otrzymały m.in. wielofunkcyjne worki, zestawy kredek, bloki, bidon na wodę oraz decyzją Wójta Ryszarda Kalkowskiego 3 wejścia na basen z opiekunem do Centrum Sportowe w Kielnie Życzymy nowym uczniom sukcesów w zdobywaniu wiedzy.

Zapraszamy do fotorelacji :

https://youtu.be/Ozf6qBYOlJ0
https://youtu.be/35QpuEkNM5g
https://youtube.com/shorts/cuZvB3Gn4pI?feature=share
https://youtu.be/gs1FUGtDIFs

Akcja "Sprzątanie Świata" w naszej szkole!

W czwartek 13 października, uczniowie biorąc udział w ogólnopolskiej akcji "Sprzątanie świata" wzięli się do roboty i usunęli śmieci zalegające w naszej okolicy. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu uczniów klasy I-VII nazbieraliśmy wiele worków pełnych odpadów. Praca na rzecz ochrony środowiska trwa w naszej szkole przez cały rok. Dziękujemy uczniom za ich ogromne zaangażowanie w tę akcję!

Dzień Edukacji Narodowej

12 października 2022 r. w Szkole Podstawowej im. Partyzantów Kaszubskich w Koleczkowie odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Przedstawienie przygotowali uczniowie klas IV-VIII pod kierunkiem pani H. Podlaskiej i pani A. Żochowskiej. Młodzi artyści piosenkami i słowem uświetnili ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku naszych nauczycieli. Uczniowie docenili i podkreślili swoją wdzięczność za codzienny trud pracy nauczyciela, jego poświęcenie, czujność i troskę o dobro wychowanków. Na zakończenie akademii głos zabrała Dyrektor Hanna Garbowska, która mówiła o trudnej, ale jakże pięknej pracy nauczyciela. Podziękowała za dotychczasowe zaangażowanie oraz życzyła wielu sił i wytrwałości w tym wyjątkowym zawodzie. 

Dzień chłopaka w klasach I-III

Wyjazd do escape room’u w Gdyni KL. VIII

W środę, 28 września, z okazji Dnia Chłopaka, klasa VIII wybrała się do escape room’u. Podekscytowani wyruszyliśmy o 9 do Gdyni, aby zmierzyć się z wybranymi wcześniej pokojami zagadek. Mimo, że aura nie sprzyjała, dobre humory dopisywały nam przez całą podróż. Na miejscu okazało się, że przybyliśmy za wcześnie i musieliśmy chwilę poczekać. Równo o 10 zostaliśmy wpuszczeni do środka, gdzie obsługa wyjaśniła zasady gry. Grupy zostały odprowadzone do swoich pokoi, by zmierzyć się z zagadkami logicznymi i manualnymi, i wydostać z nich w ciągu 1 godziny. Nie zawsze było to proste, ale pomocne okazały się podpowiedzi wyświetlane na ekranie. Pod koniec gry w poczekalni rozbrzmiewały okrzyki zdziwienia i szoku dochodzące z różnych pokoi. W końcu pojawiła się pierwsza grupa - podekscytowani uczniowie z przejęciem dzielili się swoimi wrażeniami, pojawiły się nawet tańce radości. Gdy wszyscy już wyszli, udaliśmy się do pobliskiej restauracji na pizzę. Niestety z powodu deszczu zrezygnowaliśmy ze spaceru i z dobrymi wspomnieniami wróciliśmy do szkoły.

Wycieczka do Gdyńskiego Centrum Filmowego klas I-III

Dnia 27.09.22 r. uczniowie klas I – III uczestniczyli w projekcji filmu „Szkoła magicznych zwierząt”. Jest to opowieść o przyjaźni i życzliwości między dziećmi i zwierzętami. Pokaz filmowy odbył się w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kino Dzieci. Ideą tego wydarzenia jest przybliżenie młodej publiczności wartościowych filmów wyróżniających się walorami edukacyjnymi, artystycznymi oraz produkcyjnymi.

Bezpieczni na drodze

W środę 21 września w naszej szkole odbyła się wspólna lekcja dla klas pierwszej, drugiej i trzeciej, poświęcona bezpieczeństwu na drodze oraz podczas drogi do i ze szkoły. Duży hol naszego budynku szkoły, zamienił się w jezdnie z przejściem dla pieszych, sygnalizacją świetlną, znakami drogowymi oraz autochodzikami. Zestaw Miasteczko Umiejętności Drogowych AUTOCHODZIK, wprowadziło dzieci w świat ruchu drogowego. Dzieci odgrywały różne role , między innymi pieszego, kierowcy. Ćwiczyły właściwe postawy, uczyły się prawidłowych nawyków, nabywały umiejętności bezpiecznego poruszania się po chodniku i po ulicy. Doskonale wiemy, że dzieci szybko przyswajają wiadomości podczas dobrej i interesującej zabawy. Obserwując uśmiechnięte buzie uczniów klas 1 – 3, możemy stwierdzić , że założone przez nas cele zostały osiągnięte. Dzieciaki nauczyły się odpowiednio zachowywać podczas przechodzenia przez jezdnie i są świadome zagrożeń istniejących w ruchu drogowym.

Zajęcia praktyczne i pokazowe briks 4 kidz- konstrukcje z klocków lego.

Pokaz Studia Tańca MOTTION

Pokaz karate w szkole

Rozpoczęcie roku szkolnego
2022/2023

Jak co roku, cała społeczność Szkoły Podstawowej im. Partyzantów Kaszubskich w Koleczkowie spotkała się na uroczystości rozpoczęcia Nowego Roku Szkolnego 2022/2023. Dyrektor szkoły Hanna Garbowska i wicedyrektor Joanna Kudlicka powitały, proboszcza tutejszej parafii oraz nauczycieli, rodziców i uczniów Szkoły Podstawowej w Koleczkowo.
W przemówieniu Dyrektor Szkoły przekazała bieżące informacje dotyczące organizacji pracy szkoły. Dyrektor życzyła wszystkim dużo zdrowia a uczniom jak najlepszych wyników w nauce. Zdjęcia do obejrzenia poniżej.