MARZANNO, MARZANNO, TY ZIMOWA PANNO!

Jedną z podtrzymywanych do dziś tradycji w naszej szkole jest topienie Marzanny czyli zimowej panny. Dzieci w ten sposób wyrażają radość z przychodzącej wiosny i odchodzącej zimy. Tradycja nakazuje, aby dziecięcy orszak z marzanną udał się nad rzekę, spalił i utopił zimową pannę. Uczniowie klasy trzeciej dzień wcześnie z dostępnych w klasie materiałów, czyli bibuły i tektury przygotowali kukłę. W czasie pracy dzieci poznały tradycję związaną z obrzędem powitania wiosny. Samo wykonanie pracy sprawiło im ogromną radość. Następnego dnia, czyli w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny uczniowie klas I – III wraz z wychowawcami udali się na brzeg Zagórzanki, aby tam dokonać aktu pożegnania zimy. Dzieci idąc śpiewały wiosenne piosenki, żeby odgonić deszczowe chmury. W drodze powrotnej do szkoły wszyscy wypatrywali oznak wiosny. Były więc przebiśniegi, krokusy, pączki na drzewach i bazie kotki. W radosnym nastroju wszyscy wrócili do szkoły na zajęcia.

Udostępnij

Udostępnij na Facebook