Programy

„BĄDŹ ZDROWY I SZCZĘŚLIWY”-

PRZEDSZKOLE PROMUJĄCE ZDROWIE

Program edukacji zdrowotnej autorstwa Karoliny Gruba i Ewy Markowskiej ma na celu promowanie zdrowego stylu życia poprzez zachęcanie do większej aktywności fizycznej oraz propagowanie prawidłowych nawyków żywieniowych. Dzięki temu dzieci z naszego przedszkola i ich rodziny będą cieszyły się lepszą kondycją fizyczną oraz stanem zdrowia. Przez cały rok szkolny będziemy podejmować szereg inicjatyw, aby uświadamiać znaczenie zdrowego stylu życia, które będzie owocować w przyszłości.

Program promocji zdrowia „ Bądź zdrowy i szczęśliwy” dostosowany jest do specyfiki przedszkola, otaczającego środowiska         i możliwości dzieci. Zadania skupiają się wokół modułów: Zdrowie; Aktywność ruchowa; Higiena i nawyki higieniczne; Zasady bezpieczeństwa. Treści zawarte w programie przeznaczone są dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Dotyczą wiedzy i umiejętności kształtowania postaw i aktywności prozdrowotnej.

Zachęcamy do   wspierania naszych działań na rzecz zdrowia dzieci, włączanie się w przedsięwzięcia  służące ich zdrowiu oraz zachęcamy do śledzenia naszych działań na stronie internetowej i na gazetkach grupowych.

ROK SZKOLNY 2021/2022

Orzeźwiająca lemoniada cytrynowo – miętowa i zdrowe lody truskawkowe
u „Motylków”

Z racji, że pogoda za oknem jest upalna a dużymi krokami zbliżają się wakacje, przedszkolaki aby nieco ugasić pragnienie wspólnie przygotowały orzeźwiającą lemoniadę. Na początku omówione zostały ważne informacje dotyczące dbania o zdrowie w upalne dni oraz to, jak ważne jest częste picie wody. Lody to prawdziwie letni deser, który uwielbiają wszystkie dzieci. Choć kojarza się głównie z latem to lody można jeść przez cały rok! 15.06.2022r. dzieci z naszej grupy miały okazję przekonać się jak robi się domowe lody. Z pomocą thermomixa zrobiliśmy pyszne a przede wszystkim zdrowe lody. Dzieci były bardzo zadowolone i zapewne długą zapamiętają ten dzień.

Poranne zabawy ruchowe w Smerfach.

Sok „Kubuś” u Motylków

Motylki doskonale wiedzą, że aby być zdrowym należy się między innymi prawidłowo odżywiać. Każdy przedszkolak rozumie potrzebę spożywania dużych ilości owoców i warzyw. Z myślą o witaminkach, postanowiliśmy zrobić sok ,, Kubuś”. Za pomocą thermomixa dzieci zrobiły sok, który im bardzo smakował. To było pyszne i przede wszystkim zdrowe II śniadanie.

Biedronki wiedzą o tym, że w zdrowym ciele, zdrowy duch. Warzywa mają moc witamin, dlatego dzieci Przygotowały wspaniałe i zdrowe kanapki. Kolory i zapachy zachęcały dzieci do próbowania i poznawania nowych smaków.

W ramach programu promującego zdrowie, Smerfiki wykonały owsiane ciasteczka z niewielką ilością cukru.

Sałatka owocowa u Motylków 

Zima to czas, kiedy musimy szczególnie zadbać o nasze zdrowie. Motylki na zajęciach własnoręcznie przygotowały pyszną, witaminową sałatkę. Były jabłka, gruszki, banany, mandarynki, kiwi oraz winogrona. Wszyscy mieli soczyste minki na widok tak smakowitych owoców i każdy ochoczo zabrał się do pracy. Własnoręcznie zrobiona sałatka wyśmienicie dzieciom smakowała.

W zdrowym ciele zdrowy duch

Pszczółki wiedzą, że zdrowe odżywianie, ruch i odpoczynek są podstawą zachowania zdrowia.

Sok ze świeżych owoców

W ramach naszego autorskiego projektu Przedszkole Promujące Zdrowie Biedronki wyciskały sok ze świeżych gruszek i jabłek. Dzieci nie tylko poznały pyszny smak owoców, ale również jego dobroczynny wpływ na nasze zdrowie. Dzięki otrzymanej bombie witaminowej, przedszkolaki miały energię do pracy i wykonały wspaniały owocowy kosz.

ROK SZKOLNY 2020/ 2021

Zdrowy koktajl

Okres świąt to czas w którym każdy z Nas pozwala sobie na słodkości. Jednak nie zapominamy o tym, że Nasze przedszkole promuje zdrowie. Zadaniem przedszkolaków było zrobienie zdrowego koktajlu. Jak widać na zdjęciach dzieciaki są zdrowe i szczęśliwe. Spójrzmy tylko na ich minki

Szaszłyki owocowe

W grupie „Motyli” było smacznie i przede wszystkim zdrowo! Dzieci na zajęciach własnoręcznie przygotowały pyszne szaszłyki owocowe. Była to świetna okazja do powtórzenia nazw owoców, poznania ich zapachów i smaku. Dzieci samodzielnie tworzyły pyszne i zdrowe szaszłyki owocowe. Praca zakończyła się degustacją, wszystkie owoce zostały skonsumowane z apetytem. Przygotowanie deseru dało dzieciom wiele satysfakcji jednocześnie uświadamiając jak ważną rolę odgrywają witaminy we właściwym funkcjonowaniu naszego organizmu.

Sok pomarańczowy

Grupa „Motyli” i „Smerfów” zrobiła zdrowy sok pomarańczowy ze świeżo wyciśniętych pomarańczy. Każdemu przedszkolakowi smakował sok.

 

Smerfy robią kompot ze śliwek

Sok pełen witamin- Smerfy

Poznajemy warzywa- Smerfy

Wysportowane Smerfy

Znamy się na zdrowiu- Pszczółki

Biedronki poznają różne smaki

Sport to zdrowie, każdy przedszkolak Ci to powie- ferie zimowe

[gallery link=”file” ids=”2753,2754,2755,2756,2757,2758,2759,2760,2385,2420,2414″e

                        INNOWACJA PEDAGOGICZNA  „PIĘĆ ZMYSŁÓW MAM”

Autorzy innowacji: Beata Lejkowska, Ewa Markowska

 • Innowacja prowadzona będzie w przedszkolu ZSP w Koleczkowie w grupie „Sówek”.
 • Zajęcia innowacyjne odbywać się będą w ramach czasu przeznaczonego na swobodną zabawę oraz w trakcie zorganizowanych zajęć dydaktycznych raz w miesiącu.
 • Czas trwania 03.10.2022r. – 31.05.2023r.

Innowacja powstała z myślą o optymalnym rozwoju całego organizmu dzieci 3,4 – letnich rozpoczynających swoją edukację w przedszkolu. Tematyka zajęć będzie związana
z wybranymi zmysłami: wzroku, węchu, smaku, słuchu, dotyku.

CELEM GŁÓWNYM  jest kreatywne i innowacyjne podejście do tematyki rozwijania zmysłów u dzieci. Tworzenie przez nauczycieli odpowiednich warunków do poznawania świata wieloma zmysłami. 

CELE SZCZEGÓŁOWE:

 • lepszy rozwój psychoruchowy dzieci
 • poprawa koordynacji ruchowej i zmysłu równowagi
 • poprawa zdolności koncentracji, skupienia uwagi na jednej czynności przez dłuższy czas
 • zmniejszenie lub wyeliminowanie negatywnych reakcji na bodźce sensoryczne
 • lepsza integracja i porządkowanie bodźców płynących ze świata zewnętrznego
 • zapoznanie z właściwościami przedmiotów poprzez angażowanie spostrzeżeń

zmysłowych

 • kontrola panowania nad własnym ciałem
 • rozbudzanie wyobraźni i kreatywności dzieci oraz wyzwalanie pomysłowości
 • doskonalenie sprawności manualnej i rozwoju spostrzegawczo-ruchowego
 • zachęcanie do wnioskowania, dokonywania analizy i syntezy wiedzy
 • stwarzanie możliwości aktywnego działania

PRZEWIDYWANE EFEKTY:

W wyniku realizacji innowacji pedagogicznej spodziewamy się, że dziecko:

 • ma prawidłowe nawyki ruchowe,
 • właściwie porusza się w przestrzeni,
 • zmniejszy lęk przed poruszaniem się w przestrzeni,
 • lepiej wykonuje czynności samoobsługowe,
 • uzyska lepszą kontrolę nad własnymi ruchami,
 • większą precyzję i celowość ruchów,
 • zwiększy samodzielną aktywność i koordynację ruchową,
 • potrafi wydłużyć koncentrację uwagi nad zadaniem,
 • rozróżnia i rozumie bodźce sensoryczne,
 • czerpie radość z własnej aktywności,
 • potrafi właściwie się zachować, adekwatnie do sytuacji,
 • nawiązuje właściwe relacje społeczne.

REALIZACJA:

W grudniu dzieci z grupy Sówki doskonaliły umiejętności manualne podczas zajęć z masą solną.

 

W listopadzie Sówki odkrywały i poznawały świat matematyki🔺️🟢🟦Dzieci poznały kolory i kształty, poprzez: dotyk, węch, wzrok i smak.

Dnia 31 października w ramach innowacji pedagogicznej PIĘĆ ZMYSŁÓW MAM odbyły się zajęcia sensoryczne pobudzające  zmysły. Tego dnia w roli głównej wystąpiła dynia- Muffinki Dyniowe😀 Podczas zajęć dzieci rozpoznawały i nazywały przygotowane produkty do wykonania muffinek. Sówki miały możliwość poznania kolorów, zapachów. Z wielką chęcią smakowały dyni. Na II śniadanko  wspólnie zjedliśmy przygotowane muffinki. Przedszkolaki nie zostawiły nawet okruszka… Tego dnia było  pomarańczowo, kreatywnie i wielozmyslowo.

W  bieżącym roku szkolnym Grupa Motylków bierze udział w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym pt . ”Kreatywne Prace Plastyczne”. Projekt ma na celu przede wszystkim zaspakajanie naturalnej potrzeby tworzenia sztuki, wyzwalanie ekspresji twórczej i wspieranie harmonijnego rozwoju oraz kreatywności dzieci poprzez działania plastyczne. W ramach projektu grupa Motylków będzie realizować 9 zadań, wybranych przez nauczyciela spośród wielu zaproponowanych przez organizatora. Działania projektowe to okazja do rozwijania wyobraźni, tworzenia prac plastycznych inspirowanych przyrodą za pomocą różnorodnych technik plastycznych oraz kształtowania postaw proekologicznych poprzez recykling plastyczny, przy jednoczesnym wspieraniu motoryki małej, koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz integracji sensorycznej. Projekt jest zgodny z podstawą programową wychowania przedszkolnego i kierunkiem polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2022/23.

Koordynatorem projektu jest pani Anita Malek.

Motylki zrealizowały już pierwsze zadanie projektowe pt. „Kółka i Kropki”. Zadanie polegało na rozweseleniu czarnej kropki, obrysowując ją pastelami w kilku kolorach, po czym trzeba było zamalować kartkę akwarelą

Drugie zadanie projektowe zaliczone. Zadanie polegało na „wydrukowaniu” papieru kolorowego przy uzyciu farb i foli bąbelkowej. Po zapoznaniu się z materiałem Motylki przystąpiły do pracy.

W zadaniu trzecim dzieci miały za zadanie stworzyć frotaż z liści:

Zadanie czwarte polegało na malowaniu nićmi po kartce. Czyli były to kolejne zadania z serii: tworzenie kolorowego papieru różnorodnymi technikami. Wbrew pozorom zadania wcale nie były łatwe, ale sprawiły dzieciom mnóstwo frajdy, a efekty były dla dzieci zaskakujące oraz jak widać całkiem ciekawe…